17 Декември, 2017
0.7012
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Иванов би удрил вето на законот за јазици

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Претседателот Иванов би можел да го искористи своето право на вето за законот за јазици кој се уште е во собраниска процедура односно, помина во првата фаза на читање, а сега ќе се чека мислење од Венецијанската комисија, а потоа ќе се разгледуваат и предложените амандмани од пратениците со што се очекува дебатата да продолжи да трае пред да се формира конечното предлог законско решение.

Иванов при средбата со албанскиот претседател Илир Мета посочи дека ја следи целата дебата околу законот за употреба на јазиците и истакна дека ќе стави потпис единствено доколку истиот е во согласност со Уставот на Република Македонија. Претседателот има дискреционо право на употреба на инструментот вето и нема поголеми причини да објаснува пред пратеници зошто ја донел таквата одлука. 

Конечната одлука претседателот Иванов ќе ја донесе откако ќе биде готово законското решение за употреба на јазиците и изгласано со мнозинство пратеници. Доколку тој активира вето потоа законот се враќа во собраниска процедура и за повторно да се донесе потребно е двотретинско мнозинство. Засега најголеми противници на законот се ВМРО-ДПМНЕ кои обвинуваат дека со законот Македонија ќе стане држава со втор службен албански јазик и двојазичност на целата територија.

Да потсетиме дека последен пат вето во Македонија од еден претседател е искористено од страна на Бранко Црвенковски кој стави вето на предлог законот за надворешни работи бидејќи сметаше дека промените се противуставни и ги нарушуваат неговите ингеренции. Опозицијата едно време од него бараше да стави вето и на предлогот за изучување на веронаука но, тоа го стори Уставниот суд со оценка дека се нарушува секуларноста.

Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести