22 Јануари, 2018
0.6151
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Од врв до дно- животна приказна на бездомникот Таир Даут

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Некогаш со свој бизнис, денес бездомник. Животната приказна на 58 годишниот Таир  Даут  е полна со падови и животни грешки, кои вели го научиле на потежок начин колку е скапа цената на коцката и пороците. Животот му приредил многу удари. Отпрвин мислел дека со коцкање  лесно може да заработи, но финансиските малверзации и криминалот  го донеле само  до затворска келија. Една година ја одлежал затворската  казна, но поголема мака видел кога излегол од затворските ѕидини. Останал сам и на улица. Под ведро небо. Талкал по улици и паркови. Се развел од сопругата, ќерките го напуштиле.


“Поминав тежок период во мојот живот. Секој ден се навраќам како беше, ама нема назад. Јас сум крив за целата состојба. Виновен  сум за разводот од сопругата, им правев проблеми. Децата тргнаа по свој пат, не комуницираме. Коцката е  лоша работа од која тешко се излегува. Една поука од моја страна  е никако да не  се почнува со таков порок. Една година бев во затвор, а потоа  мојот дом беше улицата. Паднав на дно, многу беше тешко”-вели Таир.

Надежта му ја вратил Црвениот крст од каде му дале шанса да работи и да си ја врати волјата за живот. Се вработил како како бербер во пунктот за бездомници. Прима социјална помош од 1400 денари. Вели колку за храна, за друго не стигнуваат. Често легнува и со празен стомак.

“Тешко е да се преживее со толку пари. Благодарен сум што во пунктот ме прифатија веднаш, ми дадоа нова шанса. Кога доаѓам тука се чувствувам сигурно и корисно”- додава Таир.


Тој неколку години живее  во гаража во скопски Бутел,  но во неа нема ниту струја, ниту греење. Зиме вели му е најтешко поради студот. Очекува помош од хуманите луѓе и институциите.

“Гаражата ми е единствен дом. Немам струја, условите се лоши но сепак имам кров над глава. Верувам дека ќе добијам помош за да ја направам пристојно место за живеење. Сакам да работам но кој ќе ме прими на моја возраст и со срцеви проблеми. Се поправив, потребна ми е поддршка. Секаков вид помош е добредојдена, било тоа да е морална, или материјална поддршка”- вели Таир.

Сонува еден ден да се види  со сопругата и ќерките,  да им објасни за она што го дотуркало до тука, за се што преживеал низ годините. Секој празник  другар му е самотијата, а тогаш вели му е најтешко.  


“Сакам само еден ден да имам топол дом. Потребна ми е финансиска помош  за да ја средам гаражата. Опериран сум четири пари, имам четири бај паса на срцето. Не можам сам да работам, затоа молам за помош. Хумани луѓе има, донираат, но сепак тоа не е решение на целиот проблем. Цели пет години живеев на улица. Можеби ќе дојде повторно тој ден да си го соберам семејството”- потенцира бездомникот.

Околу педесетина  лица секојдневно доаѓаат во пунктот во Момин Поток. Според официјалните статистики на Центарот за социјална работа во Скопје има 318 бездомници. Но според Црвениот  Крст бројката  е неколку пати  поголема.  Според проценките на Обединетите нации, ширум светот има повеќе од 100 милиони бездомни лица, а над една милијарда луѓе живеат во несоодветни живеалишта.

Таир Даут е само еден од стотиците бедомници низ Скопје кои носат своја приказна и поука. Тој ги советува младите луѓе да стојат што подалеку од пороците,  со кои вели  еден ден го живееш сонот, а веќе другиот си на дното.

С.Б.

Можеби ќе ве интересира

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството