21 Октомври, 2017
0.3975
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

Објавено во: Анализа 19 Септември, 2017

Огромната доверба која граѓаните ја имаат во Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева воопшто не е за никакво изненадување. Секако, и претходно имаше анкети на кои граѓаните укажуваа голем степен на доверба и одобрување на работата на СЈО, а обвинителите од оваа инстуција ги заземаа првите места во популарност. 

Не треба да биде изненадување што и по толку време на постоење и работење на СЈО довербата во Катица Јанева од 28% според анкетата на ИРИ е убедливо највисока и над било кој друг политичар во Македонија, вклучувајќи го и премиерот Зоран Заев кој е на втората позиција со 23% добро мислење од страна на јавноста.

Високиот рејтинг на Јанева сепак, укажува колку сме обесправено општество и колку многу сакаме да се врати правдата во Македонија, да почуствуваме но, и да видиме вистински примери во правосудството дека пред законите сите се еднакви, дека секој може да одговара за своите постапки и грешки и дека никој нема да добие амнестија поради политичкиот, економскиот или социјалниот статус. 

Во Јанева веруваат и Македонци и Албанци и Бошњаци и сите етнички заедници, во неа веруваа припадници на различни политички партии, во неа веруваат и шивачки и шефови. Токму од работата на Јанева и целото СЈО и нивната умешност да ги докажат покренатите обвиненија на суд ќе значи дека граѓанската битка против неправдата имала смисла и дека има надеж за македонското партизирано општество. 

Затоа нека не ве изненадуваат високите рејтинзи на Јанева или на било кој друг од СЈО, тоа не е знак на политичка популарниот иако сегашната позиција која ја имаат лесно би ја материјализирале политички на некои следни избори доколку имаат такви амбиции, но најпрво треба целосно да ги изведат случаите и да ги довршат сите истраги и предмети во еден нов законски формат за кој допрва ќе се изнаоѓаат политички и правни решенија.

Последиците од „бомбите“, самите сознанија за тоа какви политичари не воделе, чисто нивната самоволност и навидна недопирливост еден ден ќе мора да се решат за сите политички опции во земјава да тргнат напред, чисти во своите редови знаејќи дека некој за криминалот веќе одговарал. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?