18 Декември, 2017
0.5552
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Путин има план: Нафтата би била под 35 долари за барел?

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Русија и Саудиска Арабија заработиле по 40 милијарди долари од договорот помеѓу членките и нечленките на ОПЕК од 2016.

„Меѓународните напори за стабилизирање на цената на нафтата се покажале како плодноносни, зголемувајќи ја цената на нафтата на над 55 долари за барел. Веруваме дека, без тој договор, цените сега би биле под 35 долари за барел“, изјавил директорот на Рускиот фонд за директни иневстиции, Кирил Димитријев за ТВ канал Русија24.

Тој го пофалил договорот од 2016 година, кој, како вели, ја „генерирал довербата меѓу нациите и покажал дека со заеднички сили може да се постигнат значајни и сериозни резултати“.

Договорот за намалување на производството на нафта останува продолжен до април 2018 година, но неговата иднина после тоа останува неизвесна, оценува Раша тудеј.

Претседателот на Русија Владимир Путин минатата недела наговестил дека тој договор би можел да биде продолжен до крајот на наредната година.

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант