21 Февруари, 2018
0.5221
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

СДСМ ќе воведува прогресивен данок и ќе ги помага домашните бизниси

Објавено во: Економија 05 Октомври, 2015

„Визијата за Македонија” е новиот проект на СДСМ, кој денеска го промовираше лидерот на партијата Зоран Заев. Овој проект ќе биде промовиран и низ останатите градови, каде ќе се одржуваат јавни трибини на кои граѓаните ќе можат да ги искажат своите ставови и идеи.

„Платите на граѓаните обезбедуваат пристоен живот, пензиите обезбедуваат достоинствена старост. Даноците се помали за сиромашните граѓани, а повисоки за најбогатите. Социјалната помош ги извлекува корисниците од сиромаштија. Државата помага развој на домашните претпријатија - тие отвараат нови работни места....” – ова се дел од мерките што Заев денеска ги презентираше.

Проектот се базира на пет столба и секој од нив детално ја опфаќа областа за која се однесува.

Првиот столб обезбедува одговорна власт и контрола на власта. Вториот обезбедува праведна распределба на доходот и извлекување од сиромаштија, а третиот  развој на домашните капацитети и пристојна работа. Четвртиот столб треба да обезбеди европска иднина и квалитетен живот. Петтиот столб обезбедува едно општество за сите, односно да нема поделби по етничка основа.

„Вакво општество е можно, тоа е општество кое се потпира на средната класа, која ќе биде двигател и бранител на сите економски и демократски процеси во државата” –рече Заев.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!