21 Октомври, 2017
0.3910
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

Објавено во: Анализа 22 Септември, 2017

СДСМ успешно се налепува на кампањите за чист воздух, сочувување на градското зеленило и животната средина. Токму екологијата, преземање на мерки за намалување на загадувањето, спречување на дивата урбанизација и неконтролирано градење каде најважни се нечии бизнис интереси ќе бидат и главните заложби на кандидатите за градоначалници на СДСМ. Секако, оваа јавна реторика се уште не е издигната на највисоко ниво како контра кампњата која ја води ВМРО-ДПМНЕ, а опфаќа кревање паника за наводно доселување на илјадници мигранти низ македонските градови кои ќе добиеле државни станови, вработувања и помош. 


На вчерашниот марш за чист воздух се појавија и политичари од СДСМ меѓу кои и Петре Шилегов кандидатот за градоначалник на град Скопје. Тие заедно со граѓаните побараа справување со еколошките проблеми и дадоа ветувања дека новата власт ќе преземе сериозни мерки во справување со состојбите. 

Во претходниот изборен циклус главниот спин на ВМРО-ДПМНЕ беше „федерализација и двојазичност“, а и секогаш имале кец во раковот за дефокусирање на јавноста со наметнати проблеми кои го искористуваат стравот кај гласачите од различни појави. Досега СДСМ не успеваше да одговори на противничките спинови, ниту пак да наметне свој наратив во медиумите или кај граѓаните. 

Со „еко“ платформата и барањата за чист воздух СДСМ има шанса да го одврати вниманието од паранојата за доселување на мигранти и на локалните избори да води кампања која има суштинско значење за граѓаните, а тоа се подобри животни услови. Дали дриблингот на СДСМ ќе биде успешен зависи и од нивната посветеност и изградбата на стратегија за јавни настани, но како што рековме досега ВМРО-ДПМНЕ секогаш имал силна кондиција и не отстапувал од своите спинови. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?