18 Ноември, 2017
0.3102
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Стаклена пирамида ќе се гради на плоштадот во Прилеп

Објавено во: Македонија 11 Февруари, 2013

Прилеп ќе гради стаклена пирамида со футуристички дизајн, објект што наскоро ќе се најде на плоштадот „Александрија”. Современиот проект е замислен со мултинаменска примена,  па така во него ќе биде сместена современа кино сала со 3 Де проекција, ќе има симулирање на планетариум, а ќе биде  користен и за литературни средби, најразлични поетско-драмски читања, потоа како место за културно – книжевни промоции, а и како  центар за регистрација на идните  брачните парови. Како што информираат од општината, дизајнот на овој објект замислен е како челична конструкција  во комбинација со стакло, а неговиот дизајн ги воодушеви сите љубители на модерната архитектура. Надворешните пирамидални зидови ќе бидат со димензии  10 x 10 м, а висината  12 м. Внатрешноста на ова мултимедијално плато ќе изнесува 200м2, а ќе се пристапува со  скали и пристапна  рампа од страната на тротоарот на Булеварот. Неговата изградба е предвидена за втората половина од годината.

Можеби ќе ве интересира

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?