30 Септември, 2016
1.0193
    ALK 5445.04    0.85%     GRNT 526.56    -0.62%     KMB 2450    1.6%     MPT 24362.52    -0.15%     MTUR 3491    0.67%     PKB 5001    46.66%     PPIV 30500.22    -0.04%     REPL 42000    0.6%     RMDEN13 93    -0.64%     SBT 1150.33    -1.06%     TNB 7509.67    0.13%     TPLF 850    -2.86%     UNI 710    5.97%

„Виз ер“: За 1500 денари од Скопје до Париз, Брисел и Франкфурт

Објавено во: Економија 24 Ноември, 2013

И премиерот Груевски ги најави трите нови дестинации  на кои од април идната година ќе можат да патуваат македонските граѓани со „Виз ер“. Директни летови ќе има од Скопје до Париз, Брисел и Франкфурт. „Покрај веќе постоечките девет евтини авиолинии со „Виз ер“ договоривме уште три нови линии на кои граѓаните на Македонија ќе можат да летаат по цени почнувајќи од 1.500 денари“, рече Груевски одговарајќи на новинарско прашање. Истовремено посочи дека се  преговара и со друга позната нискобуџетна авиокомпанија за отворање на уште три нови евтини авиолинии до други дестинации во Европа. Доколку преговорите успешно завршат, во текот на наредната година ќе се отворат уште три дополнителни евтини авиолинии, додаде премиерот. Воспоставувањето на трите нови линии на „Виз ер“ всушност уште во август ги најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.  Тогаш заедно со  извршниот потпретседател на „Виз ер“, Џон Стивенсон и генералниот директор на ТАВ Македонија, Зоран Крстевски ги најавија плановите за развој на авиосообраќајот во идниот период. Според најавите Визер кон новите три дестинации ќе се сообраќа двапати неделно, а авиокомпанијата од април следната година ќе пушти во сообраќај и нов патнички авион Ербас А-320 со што го зголемува својот возен парк по воспоставената база на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Пет топ дестинации за македонските граѓани се Истанбул, Виена, Цирих, Лондон, Љубљана и Малме. Владата го субвенционира авиопревозникот „Визер“ со по 9 евра по патник оваа година односно по 8 евра догодина.

Можеби ќе ве интересира

Оваа земја ќе воведе две нови занимања

Оваа земја ќе воведе две нови занимања

Како до работа во Русија, а да не бидете измамени?

Како до работа во Русија, а да не бидете измамени?

Ќе се објават огласи за четири мерки за вработување

Ќе се објават огласи за четири мерки за вработување

Лукоил прослави голем јубилеј - 25 години во движење

Лукоил прослави голем јубилеј - 25 години во движење

ДОЈЧЕ БАНКА ШОКИРА: Пад кој не е виден три децении!

ДОЈЧЕ БАНКА ШОКИРА: Пад кој не е виден три децении!

Кој индустриски сектор е најпривлечен за работниците?

Кој индустриски сектор е најпривлечен за работниците?

Каков бил прометот во трговија на мало во август?

Каков бил прометот во трговија на мало во август?

Топ тема на Твитер патните трошоци на Бонева

Топ тема на Твитер патните трошоци на Бонева

СДСМ: Штетните економски политики на Груевски направија дупки во ПИОМ

СДСМ: Штетните економски политики на Груевски направија дупки во ПИОМ