17 Декември, 2017
0.4329
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Зошто целата процедура за одземање имунитет кога на шесте пратеници не им следува?

Објавено во: Анализа 30 Ноември, 2017

Вистинска правна дилема е зошто е побарано од Собранието да решава за одземање на имунитетот на шесте пратеници кои ЈОРМ ги сомничи за кривичното дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста бидејќи за ова дело не им важи имунитетот, затоа што за него е припишана минимална казна од 10 години затвор. Пратениците немаат имунитет ако се фатени во вршење на дела за кои е пропишана минимална казна поголема од 5 години. За било кои други дела за одредување притвор најпрво Собранието преку соодветна процедура треба да утврди дали ќе го одземе или не имунитетот на пратеникот.

Барањето за одземање на имунитет од Кривичниот суд е поднесено за пратениците Крсто Муковски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчувловски и Љубен Арнаудов. 

Комисијата за мандатно имунтитетни и деловнички прашања во Собранието чиј претседател е Павле Богоевски е подготвена да заседава. Според процедурата, барањето треба да стигне до претседателот на Собранието, а тој да го препрати до претседателот на комисијата којшто треба да ја свика комисијата.

Главната причина поради која е поведена оваа процедура најверојатно е да не се антагонизира јавноста дополнително, како и да се обезбеди дополнителна права сигурност дека пратениците во соодветна собраниска процедура која ќе ја водат нивни колеги за што ќе има и расправа ќе донесат конечна одлука за нивниот имунитет.

Уште еднаш треба да посочиме за делот од јавноста кој не е запознаен со сите правни детали дека пратеничкиот имунитет не ги ослободува од кривична одговорност за криминал туку само регулира процес во кој тие не може самоволно да бидат притворени од властите. Овој правен принцип е прилично стар и потекнува од времето на уставните монархии кога по наредба на кралевите често се притворале народните претставници во парламентите.

Инаку Комисијата на Собранието за мандатно-имунитетни прашања има обезбедено кворум и денеска се очекува да заседава на седница која ќе се одржи во 12 часот. 

Комисијата за имунитет со мнозинство гласови донесува заклучок, но конечна одлука се носи на пленеарна седница на Собранието кое треба во рок од три дена да го усвои или одбие предлогот за што е потребно просто мнозинство со 61 глас.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?