18 Декември, 2017
0.5041
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Прават ли монопол „Жито Полог“ и „Жито Битола“?

Објавено во: Економија 19 Септември, 2017

Жито Полог и Жито Битола имаат договор да го поделат пазарот и да не си конкурираат на сегментите продажба на наменско брашно, на брашно Т-400 и на брашно Т-500. Дали е ова делување во согласност со Законот за заштита на конкуренцијата???

Дали „Жито Полог“ и „Жито Битола“ ќе настапат на пазарот на брашно во земјава при што ќе направат штета на конкурентските компании? Ова е прашање што се поставува од увидот во предлог одлуката што вчера ја усвоија акционерите на „Жито Полог“. Во оваа предлог одлука е предвидено тетовски „Жито Полог“ да продаде 4.300 тони меркантилна пченица на Жито Битола. Зделката е вредна 46 милиони денари, што е речиси 10 отсто од сметководствената вредност на „Жито Полог“. Важно е да се истакне дека најголем поединечен акционер во „Жито Полог“ е ЗК „Пелагонија Битола“ која воедно е и единствен сопственик на „Жито Битола“.  „Жито Полог“ и „Жито Битола“ се производители на брашно, а пченицата што е предмет на купопродажба „Жито Полог“ ја купил од ЗК „Пелагонија“.

Што е стратегијата на двете фирми со ист стопан?

„Стратегијата е да имаат заеднички настап на пазарот, со тоа што Жито Полог да настапи со продажбана наменско брашно и брашно Т-400, а Жито Битола да настапи со продажба на брашно Т-500. Жито Полог има набавено доволна количина на квалитетна пченица од родот 2017 година, па дел од истата може да ја продаде на Жито Битола за производство на квалитетно брашно Т-500. Пченицата е набавена по цена од 10 денари за килограм, а ќе биде продадена по цена од 10,20 денари за килограм, цени без вклучен ДДВ, а цените со ДДВ се: набавна 10,50 денари за килограм и 10,71 денар за килограм пченица„ ова е цитат од Извештајот за ангажман за разумно уверување во постапка за одобрување зделка со заинтересирана страна што го изготви ТП за ревизија „Котев“ и кој денеска ќе се најде пред акционерите на „Жито Полог“. 

На следниве линкови може да ги прочитате одлуките и извештајот http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=42053l и

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=42059

Во извештајот се носи заклучок дека зделка е фер спремна двете страни, но во ниту еден момент не се споменува Законот за заштита на конкуренцијата.

Што забранува Законот за заштита на конкуренцијата ?

Во интерес на целосно и објективно информирање на јавноста „Фактор“ цитира дел од Законот за заштита на конкуренцијата:  НАРУШУВАЊА НА КОНКУРЕНЦИЈАТА ,Глава прва: ДОГОВОРИ, ОДЛУКИ И УСОГЛАСЕНО ОДНЕСУВАЊЕ

Забранети договори, одлуки и усогласено однесување

Член 7

(1) Забранети се сите договори склучени меѓу претпријатија, одлуките на здруженијата напретпријатија и усогласеното однесување чија цел или последица е нарушување наконкуренцијата, а особено оние кои:

1) директно или индиректно ги фиксираат куповните или продажните цени или некоидруги услови за тргување;

2) го ограничуваат или го контролираат производството, пазарот, техничкиот развојили инвестициите;

3) го делат пазарот или изворите на снабдување;

Заради целосно и објективно информирање на јавноста и отстранување на дилемата дали се нарушува конкуренцијата „Фактор“ достави прашања до : Комисија за заштита на конкрентноста, до „Жито Полог“, до ЗК „Пелагонија“ како единствен сопственик на „Жито Битола“ и до ТП за ревизија „Котев“.

Доколку добиеме одговори и објаснувања ќе ги објавиме во целост.

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант