20 Февруари, 2018
0.4099
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Заев благодарен на Советот за реформи во правосудство кој доби критики од професорите

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2018

Ако се земе во предвид кратката информација која ја објави владата премиерот Заев е задоволен од досегашната работа на контроверзниот Совет за реформи во правосудството за изработката на Стратегијата за периодот 2017 - 2022“ во која се содржани најзначајните реформи. 

Сепак, ова тело се соочи со повеќе пред се внатрешни проблеми и несогласувања, па така дел од членовите ја напуштија неговата работа и јавно проговорија против сите аномалии и обиди да се наметнат решенија од одредени центри со кои тие не се согласуваа. 

„Воедно премиерот Заев, на 48 седница јавно им се заблагодари за завршената успешна работа на членовите на Советот за реформи во правосудството кој работи во рамките на Министерството за правда, и кои активно работеа на изработка на Стратегијата како обврска предвидена во деловите 3 и 6 од планот 3-6-9“ соопштија од Владата. 

Исто така новитет е и одлуката да се формира ново тело наречено  „Совет за следење на имплементација на стратегијата во правосудството за период 2017 - 2022“ со кое ќе претседава лично премиерот Заев како уште една од неговите најново преземени обврски.

Ова ново тело ќе се формира кон крајот на јануари. Претходно во Советот за реформи во правосудството членуваа 22 професори, судии и експерти, но професорот Гордан Калајџиев од Правниот факултет „Јустинијан Први“ го нарече како декор на Министерството за правда поради хаотичниот принцип на работа. Исто така оставка од овој совет си поднесе и професорката Мирјана Најчевска бидејќи не сака да биде дел од параван кога всушност вистинските одлуки се носеле на друго место. 

Негодувања за работата и изборот на членови на советот имаше и од судската и обвинителската фела.

Ваквите јавни критики досега премиерот Зоран Заев речиси и воопшто и да не ги коментираше.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен