18 Јануари, 2020
0.0172

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2019

Уште четворица загинати има на протестите во Боливија.

Медиумската комисија за човекови права денеска соопшти дека уште четворица луѓе загинале во демонстрациите. Од почетокот на кризата и протестите на крајот на октомври забележани се најмалку 23 смртни случаи.

Според податоците на Организацијата на американски држави, на протестите од петокот се повредени најмалку 122 луѓе.

Боливиската војска и полиција во петокот отворија оган врз поддржувачите на доскорешниот претседател Ево Моралес во градот Сакаба.

Моралес на Твитер напиша дека се случил „масакр“ и ја опиша преодната влада на самопрогласената претседателка Хенин Ањес како диктатура.

ОН ја осудија „беспотребната и несразмерна употреба на сила“ на полицијата и војската во Боливија.

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири кога опозициската лидерка, Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата по оставката на Ево Моралес. Гневните поддржувачи на Моралес сметаат дека таа нема легитимитет и мора да се повлече.

Претходно, Моралес, поднесе оставка од функцијата претседател соочувајќи се со притисоци и протести поради обвинувања за измама на изборите на 20. октомври, на кои извојува убедлива победа.

По ова, тој замина во Мексико каде му беше одобрен азил.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Силни земјотреси погодија две земји во светот