10 Јуни, 2023
0.0236

ЈСП го распиша тендерот за панорамско тркало – проектот ќе чини 12 милиони евра

Објавено во: Мои пари 01 Декември, 2013

Добивај вести на Viber

Јавното сообраќајно претпријатие го распиша тендерот за изградба на панормаско тркало во центарот на Скопје, кое е предвидено да биде на мостот над Вардар кај музејот на ВМРО. Заинтересираните компании имаат рок да достават понуди до 31 Јануари 2014-та. Од ЈСП, оценуваат дека проектот ќе чини 12 милиони евра, пари што ќе мора да ги обезбедат од различни извори, со оглед на финансиската состојба на претпријатието. - За еден ваков комплексен проект потребни се барем три години за да се направи. Се надевам дека ќе успееме во тој период од три до пет години да го направиме тоа. Срествата кои што ги обезбедивме ќе бидат од буџетот на ЈСП Скопје. Покрај сопствени средства очекуваме и од донации. Јас сега не можам да дадам детали за донациите, меѓутоа во следниот период како ќе ги добиеме така ќе бидат објавени – изјави директорот на ЈСП Скопје, Мишо Николов. Скопското панорамско тркало предвидено е да има триесет гондоли. Најмногу по осум возрасни и две деца во секоја од нив ќе се извишуваат до околу 73 метри. Дијаметарот на тркалото пак е 57 метри.  

Можеби ќе ве интересира

„КАМ“ останува најпосакуван работодавач – го зголемува регресот за годишен одмор на 37.600 денари за сите вработени

„КАМ“ останува најпосакуван работодавач – го зголемува регресот за годишен одмор на 37.600 денари за сите вработени

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денескa изнесува 85,56 евра за мегават час, на МЕМО 79 евра за мегават час

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денескa изнесува 85,56 евра за мегават час, на МЕМО 79 евра за мегават час

Халки штедна книшка како подарок за крајот на успешната учебна година

Халки штедна книшка како подарок за крајот на успешната учебна година

Сојузот на здруженија на дијабетичари препорачува: Баланс+ јогурт за одржување на дигестивното здравје на лицата со дијабетес

Сојузот на здруженија на дијабетичари препорачува: Баланс+ јогурт за одржување на дигестивното здравје на лицата со дијабетес

Промоција на „Варшавската срна“ од Мимоза Ристова во Музејот на Град Скопје

Промоција на „Варшавската срна“ од Мимоза Ристова во Музејот на Град Скопје

ВИДЕОЛОТАРИЈА ГО ДОБИ СЕРТФИКАТОТ ОД ЕВРОПСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА НА ЛОТАРИИ ЗА ОДГОВОРНО ПРИРЕДУВАЊЕ НА ИГРИ НА СРЕЌА

ВИДЕОЛОТАРИЈА ГО ДОБИ СЕРТФИКАТОТ ОД ЕВРОПСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА НА ЛОТАРИИ ЗА ОДГОВОРНО ПРИРЕДУВАЊЕ НА ИГРИ НА СРЕЌА

Меѓународните банкарски групи одржуваат силна позиција на Западен Балкан и покрај геополитичките предизвици, но заострувањето на условите за снабдување зема данок

Меѓународните банкарски групи одржуваат силна позиција на Западен Балкан и покрај геополитичките предизвици, но заострувањето на условите за снабдување зема данок

Околу 2700 неформални собирачи на отпад треба да се групираат во групи и да даваат услуги на ЈКП или општините

Околу 2700 неформални собирачи на отпад треба да се групираат во групи и да даваат услуги на ЈКП или општините

Наскоро: Скопје добива најнов и најсовремен салон за мебел од домашно производство

Наскоро: Скопје добива најнов и најсовремен салон за мебел од домашно производство