16 Јуни, 2021
0.0207

ПОРТОКАЛОВ СТАТУС: На Европа и се заканува нова вулканска ерупција од Исланд

Објавено во: Свет 19 Август, 2014

Постојат зголемени шанси да еруптира вулканот Бардарбунга на Исланд. Исландската влада вчера го промени статусот на вулканот кој се наоѓа под најголемиот глечер во „портокалов“ што значи дека ризикот од ерупција и облаци од пепел е зголемен. Станува збор за втор степен на ризик од вкупно пет. За сега не постојат знаци на ерупција, но не може да се исклучи дека сегашната активност нема да резултира со експлозивна субглацијална ерупција, која би довела до голема емисија на пепел. Бардарбунга лежи 700 метри под мраз и за пробие низ него ерупцијата треба да биде многу силна. Ерупцијата на исландскиот вулкан Ејафјалајокул во 2010 година влијаеше на повеќе од 10 милиони патници во авионскиот сообраќај и чинеше 1,7 милијарди долари. Ако сега дојде до нова ерупција, постојат неколку можни сценарија. Првата опција е ерупцијата да биде премногу слаба за да предизвика проблеми. На ова подрачје ерупција се случи и во 1996 година и таа не го проби мразот. Понатаму, би можела да го пробие мразот, но да предизвика мал облак на пепел кој ќе доведе до минимален прекин на авионскиот сообраќај. Една од опциите е да се повтори ерупција слична на онаа во Ејафјалајокул, што значи дека Европа би можела да се соочи со голем прекин во авионскиот сообраќај. И на крај, постои мала можност ерупцијата да биде исклучително силна, при што главен проблем не би бил прекинот на воздушниот сообраќај, туку огромното влијание врз климата и земјоделството во целата северна хемисфера.  

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Се појави снимка од несреќата на жичницата во Италија

(ВИДЕО) Се појави снимка од несреќата на жичницата во Италија

(ВИДЕО) НАУЧНИЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Падна „крвав“ снег на Алпите

(ВИДЕО) НАУЧНИЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Падна „крвав“ снег на Алпите

Изгорени тела на 20 мажи се најдени кај напуштен рудник

Изгорени тела на 20 мажи се најдени кај напуштен рудник

Млад човек ја убил и ја јадел својата мајка

Млад човек ја убил и ја јадел својата мајка

ЗАРАЗАТА ЗЕМА ЗАМАВ: Градоначалникот на Москва нареди задолжително вакцинирање

ЗАРАЗАТА ЗЕМА ЗАМАВ: Градоначалникот на Москва нареди задолжително вакцинирање

Уште во 2019 година коронавирусот бил присутен во САД

Уште во 2019 година коронавирусот бил присутен во САД

МОЌЕН И ПРОТИВ ИНДИСКИОТ СОЈ: Руската Спутник V има подобри резултати од која било друга вакцина

МОЌЕН И ПРОТИВ ИНДИСКИОТ СОЈ: Руската Спутник V има подобри резултати од која било друга вакцина

(ФОТО) ИСТОРИСКА СРЕДБА ПУТИН – БАЈДЕН: Објавена е фотографија од библиотеката во Вила Ла Гранж каде ќе се водат „жешки разговори“

(ФОТО) ИСТОРИСКА СРЕДБА ПУТИН – БАЈДЕН: Објавена е фотографија од библиотеката во Вила Ла Гранж каде ќе се водат „жешки разговори“

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите