19 Февруари, 2018
0.6649
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

15 Октомври Меѓународен ден на Белиот стап

Објавено во: Мои пари 10 Октомври, 2017

По повод Меѓународниот ден на Белиот стап – симбол на лицата со визуелно нарушување на видот, 15 Октомври,  невладината организацијиа НВО Детски свет нов почеток, ДУРДМОВ Димитар Влахов Скопје, ФБ група на Родители на деца и млади со визуелно нарушување – Оштетен Вид и Република Македонија- Министерство за Образование и Наука сплотени, со една цел, ќе го одбележат денот со низа активности.

Програмата започнува во Петок 13.10 со интерактивна програма во која децата и млади со визуелно нарушување на видот и студенти кои одлучиле да им биде професија во нивната професија ќе споделат, разменат искуствата во областа на тифлологијата и работата со деца и млади со визуелно нарушување на видот во останатите земји. Настан „различни, посебни, а еднакви – Менуваме„ од 5до 12и “ДУРДМОВ Димитар Влахов, настан каде ќе се зборува за основната мисија и цел на овие 12 земји, достигнување на еднаков развој на социјалната инклузија на територија на цела Република Македонија, и надвор од границите. Потребата од создавање услови за воспоставување и промовирање на настани и иницијативи базирани на интеракција на младите со и без попреченост во секојдневниот живот. Дел од програмата „различни, посебни, а еднакви-Менуваме„ се 40 деца со визуелно нарушување во видот од регионални земји сплотени во еден миг и една цел. „различни, посебни, а еднакви-Менуваме„ со неделен Марш под  Превезот во Скопје за изедначување на граѓанските права во чест на децата со посебни потреби, хендикеп и инвалидитет. Со почеток во 5до 12 во Недела, плоштад Македонија. Меѓу сите активности НВО Детски свет нов почеток, ФБ групата родители на деца и млади со визуелно нарушување-оштетен вид, ДУРДМОВ Димитар Влахов Скопје, и република Македонија-Министерство за Образование и Наука го најавуваме отворањето на првиот интерактивен медиум за деца и млади со визуелно нарушување во видот, слухот и говорот, и маргинилизирани групи со наслов –„Менуваме„.

Хуманоста е карактеристика на големите луѓе и по тој повод горенаведените здружени организаци под мотото „нашето секојдневие за еднакви можности во образованието, работата и интеграцијата на сите деца со визуелно нарушување во видот“ отворена е донаторска сметка сметка и на истата ќе можат компаниите, физичките лица, и др. правни субјекти да донираат за обезбедување на опрема за мулти сензорна интеграција за деца со визуелно нарушување во видот.


Можеби ќе ве интересира

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Се гледа ли крајот на преговорите за името?

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Се гледа ли крајот на преговорите за името?

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

Искористете го ултра големиот попуст во Капитол мол

Искористете го ултра големиот попуст во Капитол мол

ЕВН Електродистрибуција ја завршува санацијата на дефектите во југозападните региони кои беа зафатени од невремето

ЕВН Електродистрибуција ја завршува санацијата на дефектите во југозападните региони кои беа зафатени од невремето

Заев со претставниците на Стопанската комора на Македонија: Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

Заев со претставниците на Стопанската комора на Македонија: Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

ПРОФИЛ: Eмилија Апостолска Темов „МУДРА ЖИВОТНА ОДЛУКА НА ЕДНА СЕМЕЈНА ЖЕНА“

ПРОФИЛ: Eмилија Апостолска Темов „МУДРА ЖИВОТНА ОДЛУКА НА ЕДНА СЕМЕЈНА ЖЕНА“

„Фчерашни новости“: Јелисалфета во канџите на еден пират

„Фчерашни новости“: Јелисалфета во канџите на еден пират

СРЕДБА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И Р.М СО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМОРИТЕ И БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА

СРЕДБА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И Р.М СО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМОРИТЕ И БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА