22 Јануари, 2018
0.5177
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

7 неверојатни факти за богатството на Џеф Безос, најбогатиот човек во светот

Објавено во: Финансии 13 Јануари, 2018

Тешко е да се замисли богатство од 12 цифри. Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, сепак, не мора да го замислува - тој го има. Неговата состојба изнесува 105 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек на планетата.

Покрај онлајн платформата за тргување, Безос е сопственик на весникот The Washington Post и Blue Origin.

Еве неколку факти за неговото богатство кои ќе ве шокираат.

1. Безос заработува повеќе пари за 1 минута од просечен човек за цела година. Само во 2017 година тој заработил 19,3 милијарди долари.

2. Парите на Безос се четири пати повеќе од тие на Универзитетот каде завршил, Принстон. Претприемачот никогаш не ја заборавил својата Алма Матер. Во 2011 година, тој донираше 15 милиони долари за нов научен центар.

3. Безос е рангиран на 25-то место во САД по сопственост на земјиште. Најголемиот негов имот е над 30 000 акри, се наоѓа во Тексас и служи како игралиште за вселенската компанија Blue Origin.

4. Имотот во Сиетл го чинело помалку од 1% од неговата состојба, кога го купил во 1998 година . Неговата цена била 10 милиони долари, но потоа Безос и неговата жена се здобиле и со околниот имот и направиле реконструкции и во моментов тој се проценува на 70 милиони долари.

5. Безос во моментов ја гради најголема куќа во Вашингтон. Се верува дека ќе издвои 23 милиони долари за оваа намена.

6. Кога Безос за прв пат станува милијардер Ворен Бафет веќе има 30 милијарди долари. Сега, Безос е 20 милиони долари побогат од Безос.

7. Се смета дека состојбата на Безос ќе расте уште и е сосема можно тој да стане првиот трилионер во светот.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?