19 Јануари, 2018
0.6196
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Акциите на Епл скокнаа денес пред големиот iPhone настан

Објавено во: Свет 12 Септември, 2017

Претстојниот настан на кој денес Apple ќе ги претстави официјално новите уреди, ја провоцира не само љубопитноста на фановите на брендот, но и оптимизмот на инвеститорите. Доказ за тоа е дека во пресрет на долгоочекуваната премиера акциите на компанијата пораснаа за 1,8% до 161.50 долари за време на редовната трговија во понеделникот.

Дебито на новите iPhone модели, смарт часовник Apple Watch и телевизискиот приемник Apple TV ќе се одржи во салата "Стив Џобс" во новото седиште на компанијата во Купертино, Калифорнија. Цената на акциите на крајот од тргувањето во понеделникот сепак не достигна рекордно високо ниво од 164,90 долари минатиот месец.

Влогот за Apple денес е висок, бидејќи компанијата ја слави десетгодишнината од најуспешниот производ на својот iPhone. Денеска се очекува на сцената да дебитираат три нови модели - iPhone 8, iPhone 8 Plus и Јубилејниот iPhone Х. Последниот се претпоставува дека ќе чини над 1 000 долари, бидејќи ќе дојде со OLED екран, безжично полнење и други љубопитни функции, некои од кои протекоа на интернет во денот пред објавувањето на iOS 11.

Моделите на iPhone 8 и iPhone 8 Plus се наследници на моделите 7 и 7 Plus, со впечаток дека овој пат Apple ја промаши S-варијацијата. Досега, компанијата отсекогаш ги надградувала верзиите на минатогодишните модели, означувајќи ги со буквата S, но задржувајќи ја фигурата. Поради тоа, се очекуваше дека iPhone 7S и iPhone 7S Plus ќе излезат на пазарот. Сепак, според информациите од изминатите денови, ќе бидат претставени "8" и "8 Плус".

Новиот паметен телефон на Apple е во директна битка со новиот Samsung Galaxy Note 8, кој според голем број критичари е најдобар Android телефон, излегувал досега.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) Кинезите со ново чудо го надминуваат светот

(ВИДЕО) Кинезите со ново чудо го надминуваат светот

(ВИДЕО) Снежна бура и студ во Америка, десет мртви во невреме

(ВИДЕО) Снежна бура и студ во Америка, десет мртви во невреме

СЕНАТОТ ОДОБРИ КОНТРОВЕРЗЕН АКТ: Ќе го потпише ли Трамп законот за прислушување

СЕНАТОТ ОДОБРИ КОНТРОВЕРЗЕН АКТ: Ќе го потпише ли Трамп законот за прислушување

Видео: Путин во грч ладна вода за Богојавление

Видео: Путин во грч ладна вода за Богојавление