21 Ноември, 2017
0.4403
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Ако сте шеф кој сакате да го обожуваат сите, треба да ги поседувате овие карактеристики

Објавено во: Финансии 17 Јули, 2017

Пријатнaта и релаксирана атмосфера во канцеларијата е клучна за успехот на секоја компанија. Еден од луѓето кои носат најголема одговорност за атмосферата, е - се разбира - шефот. Најдобрите бизнис лидери се обидуваат да направат така што 80% од работата да биде забавна и задоволувачка, а останатите 20% да бидат под форма на здрав стрес кој ќе ја подржува мотивацијата, пишува Entrepreneur. Најпосакуваните менаџери знаат дека треба да се стремат токму  за тоа. А еве и кои се нивните заеднички карактеристики.

1. Тие се практични

Добрите менаџери ги разбираат основните принципи на управување и користат широк спектар на техники за да ги пречекаат индивидуалните потреби и желби на секој од членовите на својот тим. Тие се исклучително внимателни при донесувањето одлуки и изнаоѓање на одговор на даден проблем.

2. Тие се позитивни

Кул менаџерите се оптимисти. Тие поставуваат позитивен тон на работа и секојдневно ја унапредуваат соработката меѓу своите вработени. Од друга страна, оние кои се дистанцираат и се несоработливи менаџери создаваат предуслови за непродуктивна работа. Успехот е потежок за постигнување кога луѓето работат под неповолни услови.

3. Тие го сакаат она што го прават

Почитуваните менаџери ја сакаат својата работа. Токму таа љубов ги тера постојано да учат нови работи и да ги развијат своите вештини. Тие инвестираат во своето време и ресурси во самообразование и обука. Кога еден менаџер има слична страст и посветеност кон работата, тој ги инфицира со ентузијазам сите луѓе околу себе.

4. Тие знаат како да ги мотивираат

Најдобрите менаџери имаат способност да го мотивираат апсолутно секој вработен. Постојано се прашуваат како можат да го покренат духот на својот тим. Развиваат кај вработените чувство за врска помеѓу нивната среќа и нивните професионални достигнувања. Овие менаџери знаат дека за да ги инспирираат членовите на својот тим, треба да им покажат дека нивната работа е дел од нешто поголемо.

Шефовите кои се допадна од сите, поседуваат овие 4 црти


Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех