21 Ноември, 2017
0.3897
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Албанија на пат да стане картел држава

Објавено во: Балкан 15 Ноември, 2017

Лидерот на албанската опозиција продолжи со обвинувањата за тежок криминал во Албанија пред се со црниот бизнис со производство и продажба на дрога. Според неговите информации Албанија се наоѓа на „црната листа“ на САД на земји во кои најмногу има перење пари од дрога и други криминални активности.

– Американскиот Стејт департмент годинава првпат Албанија ја стави на црната листа на главните земји во светот каде се перат пари и каде е констатирано дека банките вршат трансакции на големи суми добиени од меѓународна трговија со наркотици, изјави Баша.

Според лидерот на најголемата опозициска партија во Албанија, извештајот на Стејт департментот само ги потврдил обвнувањата на опозицијата за вмешаноста на Владата на албанскиот премиер Еди Рама во трговија со дрога.

Баша посочи дека во август 2017 година во друг меѓународен извештај за перење пари, Албанија била на третото место во светот со што прераснува во картел држава.

– Владата на Рама тоне во криминал, а тоа негативно се одразува врз приливот на странски инвестиции, кои во изминатите четири години воопшто ги немаше, обвини Баша.


Можеби ќе ве интересира

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“