23 Април, 2017
0.3009
    ALK 5518.14    -0.32%     BESK 12999    -0.01%     CEVI 845    -2.87%     KMB 2550    -6.4%     MPT 27999.99    0.01%     MTUR 3650    1.39%     OHB 4599.13    0%     RMDEN14 95    -0.73%     SBT 1280    -1.54%     SPAZP 3500    0%     STBP 700    -0.1%     TNB 10090    -2.98%

Арапи купуваат земја во соседството, што ќе засадат?

Објавено во: Балкан 20 Март, 2017

Компанијата  Al Dahra планира да ја подобри безбедноста на храната. 

За таа цел купува земјиште, а само во Србија ќе купи 20.000  хектари. 

Арапите оваа година ќе потрошат 130 милиони долари, за поголема безбедност на храната. 

Засега оваа компанија Al Dahra  во Србија поседува 1000 хектари земја. 

Тие добро напредуваат во Египет, каде имаат 54.000 хектари. 

Плус имаат 4000 хектари во САД. 

Во Шпанија поседуваат 2.000 хектари, а мали површини имаат и во Австралија. 

Приоритет за Арапите се пченицата и оризот, но и други житарици. 

Можеби ќе ве интересира

ГРЧКИОТ ТУРИЗАМ НА КОЛЕНА: Разочарувачки податоци од почетокот на годината

ГРЧКИОТ ТУРИЗАМ НА КОЛЕНА: Разочарувачки податоци од почетокот на годината

ЕУ ги повика албанските лидери да внимаваат со „опасните изјави“

ЕУ ги повика албанските лидери да внимаваат со „опасните изјави“

Дачиќ: Дали амбасадорите би реагирале благо да беше споменато Скопје, Епир или Улцињ?

Дачиќ: Дали амбасадорите би реагирале благо да беше споменато Скопје, Епир или Улцињ?

Хан: Локалните лидери на земјите од Западен Балкан треба да направат поголеми напори

Хан: Локалните лидери на земјите од Западен Балкан треба да направат поголеми напори

ХРВАТКА ОТИШЛА НА РАБОТА ВО СЕВЕРНА ЕВРОПА: Еве што раскажува

ХРВАТКА ОТИШЛА НА РАБОТА ВО СЕВЕРНА ЕВРОПА: Еве што раскажува

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА НА УДАР: Турција ги губи туристите од Европа

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА НА УДАР: Турција ги губи туристите од Европа

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Караџиќ до Хаг: Случајот против мене беше нечесен

Караџиќ до Хаг: Случајот против мене беше нечесен

Вулин: Повикот на Приштина и Тирана упатува на Голема Албанија и нова Балканска војна

Вулин: Повикот на Приштина и Тирана упатува на Голема Албанија и нова Балканска војна