21 Јануари, 2018
0.7074
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Биткоинoт е меур, вели економист добитник на Нобеловата награда

Објавено во: Финансии 07 Септември, 2017

Биткоинот е меур, вели економист добитник на Нобеловата награда кој го предвидел колапсот на домувањето. 

Кога станува збор за меурчиња, економистот од Јеил, добитник на Нобеловата награда, Роберт Шилер знае за што зборува.

Шилер славно забележал можен меур за домување во 2003 година, неколку години пред да се разнесе. Тој е, исто така, автор на најпродаваната книга за оваа тема, Ирационално изобилство.

Значи, најверојатно треба да обрнеме внимание кога вели дека биткоинот одговара на истиот тип меурчиња

Во новото интервју Шилер беше замолен да го именува најдобриот пример за ирационално изобилство или шпекулативен меур што сега може да го разгледа.

Тој не се двоумеше во својот одговор.

„Најдобар пример во моментов е биткоин"- рече тој.

Вели дека тоа е поврзано со мотивирачкиот квалитет на приказната за биткоинот, а тоа го забележал кај студентите. 

„Почнувате да зборувате за биткоин и тие се возбудени! И мислам, што е толку возбудливо? Треба да размислуваме како хумани луѓе. Каква е оваа приказна за биткоинот? Биткоинот се искачи на 718% само во изминатата година, а во петокот речиси достигнал 5.000 долари. Ако сте купиле 100 долари биткоин пред една година, денес ќе вредат над 800 долари“ - вели економистот. 

Шилер вели дека меурот е делумно поткрепен со нарацијата што го опкружува  невообичаеното создавање, и овој момент на вознемиреност во општеството.

Целиот текст можете да го прочитате тука

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle