21 Ноември, 2017
0.3121
    BESK 10300    0%     FERS 57750    -2.94%     MPT 26800    -0.74%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     UNI 1905    0%

ЧЕСТО НЕМАТЕ ВРЕМЕ НО МОРА ДА СЕ ЈАДЕ: За подобра концентрација на работа конзумирајте го ова!

Објавено во: Стил 14 Јули, 2017

Зафатените луѓе често немаат време да каснат на работа. Ако се оставите без храна сепак, нема како да очекувате да бидете енергични и функционални во текот на целиот ден. Се разбира, важно е и што точно да консумирате. Постојат одредени видови храна, кои ја стимулираат мозочната активност и на кои е добро да се посветоте за поголема концентрација.

1. Јаболка

Највкусни плодови кои содржат одредени антиоксиданти, кои имаат и својствата да ја подобруваат меморијата и да го подобруваат фокусот.

2. Авокадо

Корисните масти во авокадото помагаат за функционирањето на мозокот.

3. Лиснат зеленчук

Спанаќот и зелката содржат лутеин, кој исто така ја забрзува мозочната активност. Се препорачува да се консумира по околу 6 милиграми лутеин на ден, што грубо одговара на една чаша варен лиснат зеленчук.

4. Лосос

Омега 3 масните киселини кои се содржат во лососот, се сметаат за "добри" масти. Тие ја стимулираат когнитивната функција и помагаат за полесна асимилација на информации. Важно е да си ги обезбедувате преку храната, бидејќи организмот не може да ги произведува сам.

5. Семки од сончоглед

Задоволете го гласот за нешто солено со излупени семки од сончоглед. Можете да ги додадете и кон салата. Тие се богати со витамин Е, кој е важен за меморијата. Експертите препорачуваат да се јаде по околу една шака на ден.

Можеби ќе ве интересира

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

(ФОТО) АТЛАС НА СИГУРНОСТА: Земји каде е најопасно и најбезбедно да се патува

(ФОТО) АТЛАС НА СИГУРНОСТА: Земји каде е најопасно и најбезбедно да се патува

Не откривај си ја душата пред сите!

Не откривај си ја душата пред сите!

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!