17 Декември, 2017
0.5570
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Дали Бин Ладен планирал напади на српски цркви на Косово?

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2017

Меѓу документите на убиениот лидер на терористичката организација Ал каеда Осама бин Ладен, кои ги објави американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), има и фотографија на храмот Свети Димитрија во Косовска Митровица и мапа на градот, oбјавија српските медиуми.

Со прегледување на 470.000 фајлови објавени на 1 ноември на сајтот на ЦИА, српска Политика нашла мапа на Косовска Митровица, како и фотографија на црквата во градот.

Мапата на Косовска Митровица и фотографијата на црквата во градот претходно биле објавени и на сајтот на Би-би-си под наслов „Косовските Срби се соочуваат со тешки одлуки“.

„Најдовме и знаме на кое пишува „Косово џихад – муслиманско истребување на косовските христијани“, како и мапа на Косово од времето на Отоманското Царство на кое се прикажани Приштина и Вучитрн“- пишува весникот.

Станува збор за репортажа за животот во северниот и јужниот дел на Митровица, објавена на 14 март 2007 година, нецел месец по едностраното прогласување на независноста на Косово.

Компјутерот во кој се наоѓаат овие документи беше откриен во акцијата на американските специјалци во која во 2011 беше убиен лидерот на Ал каеда во Пакистан, а содржи повеќе стотици илјади фајлови со документи, видео-снимки и фотографии.

Пензионираниот професор на белградскиот универзитет и експерт за антитероризам Милан Мијалковски за Политика вели дека одамна е познато за постоењето на планот на Ал каеда во кој Балканот се проектира како дел од идниот калифат, па оттука веројатно и интересот на Бин Ладен за Косово.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?