19 Февруари, 2018
0.3872
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Дарко Лешоски повеќе не работи за Владата, „фати“ проект од Култура

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

Поетот Дарко Лешоски на крајот на годината на негово барање го прекинал работниот ангажман во Владата на Република Македонија во секторот за комуникација и односи со јавност. 

Информацијата ја потврди Петрит Сарачини кој одговори на критиките за доделувањето на средства за уметниците од годишната национална програма за поддршка на Министерството за култура. 

„На Дарко Лешоски му е истечен авторскиот договор во Владата заклучно со 31.12 2017 година, и истиот на негово барање не е продолжен“ објави Сарачини кој е дел од тимот за односи со јавност во Министерството за култура. 

Лешоски во годишната програма од Министерството за култура стои дека има побарано финансиски средства во износ од 120 илјади денари за проектот „Дионис-нова македонска поезија“ и истата сума му е и одобрена.

Веб сајтот регистриран за проектот „Дионис-нова македонска поезија“ засега не е активен, туку само е закупен веб доменот.

Можеби ќе ве интересира

Претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт без договор за пленарна седница

Претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт без договор за пленарна седница

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

СЕЛА сведочеше за нападот од 27 април

СЕЛА сведочеше за нападот од 27 април

Дете од Штип почина на Детската клиника во Скопје

Дете од Штип почина на Детската клиника во Скопје

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Кои се недостатоците на извештајот на ФПСМ за трагичната смрт на Калина и Александар?

Кои се недостатоците на извештајот на ФПСМ за трагичната смрт на Калина и Александар?

ВМРО бара морална одговорност од повисоко ниво за слчајот со силуваното девојче

ВМРО бара морална одговорност од повисоко ниво за слчајот со силуваното девојче