22 Ноември, 2017
0.3808
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Димитров - Хоџа: Да им се даде по 10.000 евра на семејствата на осудените во „Диво Насеље“ не е во духот на градење европска иднина

Објавено во: Македонија, Балкан 11 Ноември, 2017

Mинистерот за надворешни работи,  Никола Димитров на денешната средба со министерката за европски прашања на Косово, Дурата Хоџа рече дека одлуката на косовската влада да им даде по 10.000 евра на семејствата на осудените во „Диво Насеље“ не е во духот на градење европска иднина за регионот засновано на владеење на правото, што е заеднички интерес на двете земји. 

На средбата фокусот беше ставен врз европската перспектива на двете држави и потребата од заеднички ангажман на патот кон ЕУ.

Соговорниците беа согласни дека регионот заслужува јасна и дофатлива европска перспектива и притоа изразија подготвеност за забрзување на реформските процеси и заемна поддршка во таа насока.

Косовската влада издвоила 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на косовските државјани убиени и осудени во нередите во Диво Насеље во Куманово во 2015 година.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека секое семејство ќе добие по 10.000 евра. Средствата се извлечени од програмата „непредвидени трошоци“.

Оваа вест вчера ја објавија медиумите во регионот. 

Можеби ќе ве интересира

Дали поради изјавата на Хан Груби ја откажа седницата за Законот за јазици?

Дали поради изјавата на Хан Груби ја откажа седницата за Законот за јазици?

За Груевски предистражните постапки на СЈО се малтретирање на граѓаните

За Груевски предистражните постапки на СЈО се малтретирање на граѓаните

ГРУЕВСКИ ВО СЈО: Предистражна постапка за земена провизија

ГРУЕВСКИ ВО СЈО: Предистражна постапка за земена провизија

Уште една признаена вина во случај на СЈО

Уште една признаена вина во случај на СЈО

„Бомбите“ ќе бидат доказ во „Титаник 2“

„Бомбите“ ќе бидат доказ во „Титаник 2“

Владите на Република Македонија и Бугарија ќе работат за поевтинување на роамингот

Владите на Република Македонија и Бугарија ќе работат за поевтинување на роамингот

ДОКАЗИТЕ НЕСОБОРЛИВИ: Ќе и помогне ли потерницата на МВР да го пронајде убиецот на Мартин Јанушев?

ДОКАЗИТЕ НЕСОБОРЛИВИ: Ќе и помогне ли потерницата на МВР да го пронајде убиецот на Мартин Јанушев?

Ќе биде ли во хаос „Партизанска“ за празничната сезона

Ќе биде ли во хаос „Партизанска“ за празничната сезона

Од семејно насилство до убиство врз жена - Каде потфрла Македонија?

Од семејно насилство до убиство врз жена - Каде потфрла Македонија?