22 Јануари, 2018
0.3877
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

До работа во Германија преку Фејсбук

Објавено во: Финансии 07 Јануари, 2018

До работа во Германија преку Фејсбук? Звучи како евтин слоган на некоја агенција.

Навистина, оваа социјална мрежа на многумина од просторот на екс Југославија им помага да се вработат, но истовремено е засолниште на разни измамници.

Уште пред неколку месеци Даниел Хорват возел меѓународни автобуски линии, од Загреб па каде да треба, најчесто до Франкфурт. Зад воланот седел и по дваесет часа без пауза, годишниот одмор му бил научна фантастика, а платата минимална плус дневница. „Од оние сум кои ќе речат дека парите се најмал проблем. Проблем е се друго кај нас. Ако сакаш да работиш и заработиш добри пари, не можеш да имаш живот. Не се почитуваат прописите и законите.“

Во оној момент кога одлучив да кренам раце од се кај нас, кога видов дека таму нема смисла, а дека можам и подобро и повеќе почнав на овие групи на Фејсбук да огласувам и да барам работа“, раскажува овој 29-годишник за DW, пренесува б92. „Се што дознав за заминувањето во Германија е преку тие социјални мрежи“.

Овие групи се викаат „РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА-ПОМОШ-ИНФОРМАЦИИ“,Одиме во Германија-народна група, „Работа и стан во Германија“ и имаат до 50 000 членови. Принципот е едноставен-секој член на групата може да праша или одговори на она што другите го прашуваат, а има врска со вработување, студирање, средување документи или за секојдневниот живот во Германија.

Тоа е место на средба на луѓе кои очајнички сакаат да го напуштат просторот на екс Југославија и оние кои во тоа веќе успеале. Админите на групите предупредуваат да се воздржите од навреди, посебно на национална основа. Така, еден од основачите на групата пишува: „Овде сме сите со иста мака која на натера, затоа да бидеме сложни и да си помогнеме едни на други за подобро утро“.

Може да се сретнат разни огласи во кои се нуди работа, а повеќе за оваа тема може да прочитате тука.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?