19 Јануари, 2018
0.8725
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Екс градоначалникот на Василево се товари за злоупотреба на службената положба

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Поранешниот градоначалник на Василево, Ванчо Стојанов, се товари за злоупотреба на службена положба и овластување затоа што искористил механизација на јавно претпријатие за приватни потреби на трето лице. 

Кривична пријава е поднесена и против директорот на јавното претпријатие,  Л.Н.(44) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“ во врска со  „злоупотреба на службена положба и овластување“.

„Првопријавениот, во својство на градоначалник на општина Василево, на 29.09. годинава, за наводни потреби на општината, побарал од второпријавениот, вработен како в.д. Директор на ЈПКД „Турија“ п.о. Василево наредниот ден (30.09) да биде ангажирана работната машина марка „Хидромек“ во сопственост на ЈПКД „Турија“ со цел да се насипе улица во с. Едрениково и покрај тоа што, на тоа место, според урбанистичкиот план за с.Едрениково не постои улица, односно пат. Второпријавениот на  29.09.2017 година без претходно да потпише налог за користење на службено возило и без да изготви работен налог, му дал задача на Т.П. вработен како багерист во  ЈПКД „Турија“ на 30.09.2017 година, со работната машина марка „Хидромек“ во сопственост на ЈПКД „Турија“ да изврши распостелување и насипување на песок на улица во с. Едрениково, којашто не била опфатена во урбанистичкиот план“- информираат од МВР.

Директорот на јавното претпријатие не изготвил ниту фактура за наплата за извршената работа, со што му овозможил на градоначалникот, за приватни потреби на трето лице, да ја искористи работна машина без да се покријат трошоците.

Можеби ќе ве интересира

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

Хојт Ји: Ќе биде напорно, но договор меѓу Скопје и Атина може да има

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

КЛИК ПЛУС: Каде водат економските политики на Владата?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

Кога може да очекуваме снег во Македонија?

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

ЗAЕВ ЗА ИМЕТО: Ќе се изнајде решение каде ќе се сочува достинството на двете страни

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Му ветиле работа во Германија и му земале 80.000 денари

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

Заев тврди дека Законот за јазици е во рамки на Уставот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

И на Водици нема одмор за текстилните работници од Истокот

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?

Кој му испратил писмо со закани на Сашо Тасевски?

(ФОТО) Заев посака здравје и подобра иднина од Струга, таму крстот го фати иселеник во Холандија

(ФОТО) Заев посака здравје и подобра иднина од Струга, таму крстот го фати иселеник во Холандија