21 Јануари, 2018
0.3747
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Енекод го одложи стечајот за ФЕНИ!

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2017

Енекод, потенцијалниот инвеститор во комбинатот за фероникел ФЕНИ, успеа да го одложи рочиштето во основниот суд во Велес за одлучување за стечајната постапка која ја покренаа трите банки доверители со тоа што побара изземање на велешкиот суд.

Нивното барање ќе треба да го разгледа суд од повисока инстанца и да одлучи под чија надлежност ќе се спроведе стечајната постапка што е еден обид со правни средства за одложување на поведениот процес.

Енекод и натаму е во игра да постигне договор со Комерцијална, Стопанска и Силк роуд Банка кон кои ФЕНИ должи 40 милиони евра. Банките тврдат дека тие треба да дадат согласност за новиот сопственик на ФЕНИ кој ќе ги презеде обврските од Кунико и бараат солиден бизнис план кој ќе гарантира како континуирано работење на фабриката, така и гарантирање дека долгот ќе се сервисира.

Енекод од своја страна пак, тврди дека е нов сопственик на ФЕНИ бидејќи постигнале договор со Кунико и дека се подготвени да вложат во компанијата како и да ги сервисираат долговите, но банките кон нив поставиле неразумни услови. 

Енекод може да достави подобрена понуда која ќе биде прифатлива за банките. Во игра за преземање на ФЕНИ се наводно и уште два инвеститора кои според банките се во подобра финансиска состојба од Енекод. Во меѓувреме работниците и синдикатот на ФЕНИ излегоа на протести несогласувајќи се со можноста за поведување стечај што ќе биде спротивно на нивните интереси. 

Покрај 40-те милиони кои ФЕНИ ги должи кон банките останатите доверители имаат побарувања во износ од 20 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Идејата и физичките лица да плаќаат ДДВ ја разбранува јавноста

Идејата и физичките лица да плаќаат ДДВ ја разбранува јавноста

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип