23 Септември, 2017
0.4165
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

ЕУ и Велика Британија ги одложија преговорите за Брегзит

Објавено во: Свет 13 Септември, 2017

Европската унија и Велика Британија одлучија да го одложат четвртиот круг разговори за излез од Велика Британија од ЕУ, соопшти портпаролот на британската влада.

Преговорите требаше да започнат на 18 септември, но тие ќе започнат една недела подоцна, односно на 25 септември.

Според информациите во британските медиуми, одложувањето ќе им овозможи на двете страни подобро да се подготват за следната рунда разговори.

Од една страна, Тереза ​​мај ќе подготви важен говор за Брегзит, кој ќе се одржи неколку дена пред 25-ти септември. Пред една недела главниот преговарач на Европскиот парламент, Гај Верхофштат, предвидуваше сличен потег.

Во меѓувреме, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, ќе може да одржи повеќе разговори со другите 27 членки за да направи пофлексибилна позиција.

Досега, двете страни не постигнаа многу напредок во текот на трите рунди разговори. Едно од најтешките прашања што треба да се реши е износот на сметката што Велика Британија мора да ја плати во ЕУ за напуштање на Заедницата.

Можеби ќе ве интересира

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите

(ВИДЕО) Казна за саудиски свештеник кој рече дека жените имаат четвртина мозок

(ВИДЕО) Казна за саудиски свештеник кој рече дека жените имаат четвртина мозок

ОД 1 ОКТОМВРИ: Во оваа држава следи казна од 150 евра за носење бурка

ОД 1 ОКТОМВРИ: Во оваа држава следи казна од 150 евра за носење бурка

Колку згради се урнаа од силниот мексикански земјотрес?

Колку згради се урнаа од силниот мексикански земјотрес?

Девојчето кое се бараше во Мексико не постоело?

Девојчето кое се бараше во Мексико не постоело?

ПО УРАГАНОТ МАРИЈА: Брана пукна и го поплави западно Порторико

ПО УРАГАНОТ МАРИЈА: Брана пукна и го поплави западно Порторико

УРАГАН МАРИЈА: Жртви во Порторико, Доминика, Хаити

УРАГАН МАРИЈА: Жртви во Порторико, Доминика, Хаити

(ВИДЕО) Барал богатство, а нашол нуклеарна бомба

(ВИДЕО) Барал богатство, а нашол нуклеарна бомба