23 Јануари, 2018
0.3695

ФАКТОР МАГАЗИН: Македонија во НАТО со ново име, Столтенберг со јасни пораки, Нимиц во Њујорк со конкретен предлог

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2018

Генералниот секретар на НАТО Столтенберг во Скопје со македонското водство, медијаторот Нимиц со преговарачите за името во Њујорк. Македонија во Алијансата со ново име, Нимиц со предлог кој ќе овозможи Столтенберг да даде „зелено светло" за прием на земјата во НАТО. На што го темелат оптимизмот Заев, Димитров и Османи дека наскоро е можен компромис со Грција? Македонија годинава членка на НАТО и добиен датум за преговори со ЕУ - реално или само посакувано сценарио?
Анализираме со универзитетските професори Александар Спасеновски, Миша Докмановиќ, Aлександар Јованоски од ЕПИ и новинарката Жана Божиновска.
Почна бугарското претседавање со ЕУ. За приоритетите разговор со Љубомир Кољчуков, поранешен заменик шеф на бугарската дипломатија.

Изложба по повод „90 години од раѓањето на Петар Мазев" во Даут пашиниот амам, разговараме со Дита Старова Ќерими, директор на Националната галерија 
Фактор магазин недела 20.45 на ТВ24


Можеби ќе ве интересира

Видео: Жестока дебата на Шарените револуционери кои сега бранат различни бои

Видео: Жестока дебата на Шарените револуционери кои сега бранат различни бои

Грците се пребројуваат пред средбата на Ципрас и Заев

Грците се пребројуваат пред средбата на Ципрас и Заев

ИНТЕРВЈУ ПРИНЦ: Парите не се доволни за основни трошоци

ИНТЕРВЈУ ПРИНЦ: Парите не се доволни за основни трошоци

Кои потреби на студентите ќе ги субвенционира државата?

Кои потреби на студентите ќе ги субвенционира државата?

Пресврт во Чаир, советничка на БЕСА стана претседател на општинскиот Совет

Пресврт во Чаир, советничка на БЕСА стана претседател на општинскиот Совет

Михајловски: Власта нема сериозни реформи, ВМРО-ДПМНЕ мора да биде модерна и европска алтернатива

Михајловски: Власта нема сериозни реформи, ВМРО-ДПМНЕ мора да биде модерна и европска алтернатива

Студен бран ќе ја зафати Македонија

Студен бран ќе ја зафати Македонија

Агатангел за грчките свештеници: До Евзони ли се простира нивната љубов и трпение?

Агатангел за грчките свештеници: До Евзони ли се простира нивната љубов и трпение?

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи