18 Декември, 2017
0.4475
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

Објавено во: Стил 22 Септември, 2017

Туристи од целиот свет ги посетуваат овие места, но тие полека исчезнуваат. 

Кинескиот ѕид кој е едно од седумте светски чуда, полека се уништува, а 30% од ѕидот го снемало заради ерозија. Во 2014 година Владата ограничи ако сакаат да напишат нешто посетителите тоа да го направат на еден дел од ѕидот, а не на целиот ѕид. 

Таџ Махал во Индија се соочува со промена на бојата на ѕидовите. 

Стоунхенџ во Велика Британија едно од најпознатите места во светот трпи штети од многу туристи затоа што многу од нив оштетиле делови, скршиле и ги понеле со себе како сувенир, или подоцна ги продаваат на интернет. 

Сикстинската капела во Ватикан иако не треба да се фотографира внатре, сепак луѓето не се придржуваат до оваа препорака и бојата веќе е оштетена. 

Макчу Пикчу во Перу има зголеме број на туристи, поради што местото е загадено. 

Партенон во Грција исто е место каде се случува да се крадат камења,  и доколку некој посетител биде фатен како краде му се заканува апсење. 

Секоја година Венеција во Италија има над 30 милиони гости, поради што еко системот на каналите е загаден, а поткопани се и темелите на градот. 

Пештерата Алтамира во Шпанија во 2002 година беше затворена за јавност, а подоцна е одлучено да се примаат по пет луѓе неделно и тоа во посебна облека. 

Гробницата на Тутанкамон ја посетуваат по илјада луѓе годишно, поради што има штети. 

Ангкор Ват во Камбоџа е храм кој во 2013 година го посетиле 2 милиони туристи, а секоја година има раст на посети за 20%, поради што ќе се воведе безбедносен систем. 

Можеби ќе ве интересира

Генијален трик – Повеќе нема потреба од пеглање на облеката

Генијален трик – Повеќе нема потреба од пеглање на облеката

Предупредување - Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Предупредување - Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Aко уште не сте успеале можеби ве „кочи“ некоја од овие 13 навики

Aко уште не сте успеале можеби ве „кочи“ некоја од овие 13 навики

(ФОТО) ПЛАНЕТАТА СЈАЕ ВО ПРАЗНИЧНА ТРЕСКА: Најубаво украсени градови ширум светот!

(ФОТО) ПЛАНЕТАТА СЈАЕ ВО ПРАЗНИЧНА ТРЕСКА: Најубаво украсени градови ширум светот!

(ФОТО) МОСТ ВО ФОРМА НА ПРСТЕН: Каде се наоѓа ова уникатно архитектонско чудо?

(ФОТО) МОСТ ВО ФОРМА НА ПРСТЕН: Каде се наоѓа ова уникатно архитектонско чудо?

ИНТЕРВЈУ-ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ: Со другарките од „Кометал“ сè уште играм ракомет

ИНТЕРВЈУ-ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ: Со другарките од „Кометал“ сè уште играм ракомет

Видео: Вакво братче секој би посакал, тргна да ја “спасува“ сестрата од боречки меч

Видео: Вакво братче секој би посакал, тргна да ја “спасува“ сестрата од боречки меч

(ВИДЕО) БИЛ НА РАБОТ НА СМРТТА И ГО ИСКУСИЛ РАЈОТ: Неврохирург тврди дека му се случило чудо!

(ВИДЕО) БИЛ НА РАБОТ НА СМРТТА И ГО ИСКУСИЛ РАЈОТ: Неврохирург тврди дека му се случило чудо!