23 Октомври, 2017
0.4836
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

(ФОТО) Од луксузот не остана ништо: Раскошни вили претворени во пепел-пожарите во Калифорнија опустошија се!

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Бројот на луѓе кои ги изгубија животите во пожарите во Калифорнија порасна денес на 31, со што ова стана недела на пожари со најмногу жртви во историјата на таа држава.


Ројтерс наведува податоци од пожарникарните служби и дека ова е најтежок и најсмртоносен пожар во Калифорнија во последните 84 години.

Надлежните предупредиле дека билансот на жртви може да порасне, бидејќи стотина луѓе и понатаму се водат како исечзнати.


Уништени се околу 3 500 објекти, илјадници луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се дознава пожарот зафатил скоро 69 000 хектари земјиште.

Пожарот избил во неделата вечерта, а поради силниот ветар брзо се проширил и зафатил неколку окрузи во Калифорнија.

ФOTO: EPA

Можеби ќе ве интересира

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна