19 Јануари, 2018
0.4127
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

(ФОТО) РАЈ НА ЗЕМЈАТА: Овие плажи се најубави на Јадранот

Објавено во: Стил 15 Јули, 2017

Иако на познатите одмаралишта ширум Грција и Шпанија не можеме да им замериме ништо што се однесува до бистрото море и уредени плажи, па и одлични морски ресторани и сјаен ноќен живот, тука е еден значаен детал кој сепак недостига и со кој може да се пофали исклучиво со јадранското приморје.

Во прашање е природно шумско опкружување, кое доживувањето на одморот го прави уште попријатен, но и благотворен за целиот организам.

Доколку летувате на Јадранот ние ви препорачуваме да ги посетите овие плажи:

1. Плави хоризонти-Црна Гора

Плави хоризонти се наоѓаат во дното на заливот Пржно кој се смета за еден од најубавите на овој дел од полуостровот Луштица, како и на Црногорското приморје. Се наоѓа на отворено море, со истоимениот хотел со ситен (лековит песок). Посебна вредност на плажата се маслинките и боровата шума во чија ладовина уживаат бројни капачи. Плиткото дно се пружа далеку во морето па е погодно за деца и непливачи долго 350 метри.

2. Златни рат, Хрватска

Оваа плажа сме сигурни дека е најпозната и најфотографирана плажа на Јадранот поради изразената атрактивност. 

3. Рајска плажа Хрватска

Во местото Лопар на островот Раб, се крие висинско богатство, песочната Рајска плажа долга речиси километар и пол. Поради квалитетот на животната средина и чистота плажата има Плаво знаменце.

4. Дерми Албанија

Дерми можеби не е стилизирано место, но секако нуди единствен рустичен шарм. Ова јужно албанско село се наоѓа на три часа возење од Тирана, а покрај главната плажа, постојат и оние кои се малку подалеку, но се и многу убави. Прашајте ги мештаните за правец и упатете се кон овие убави предели.

5. Големиот песок, Црна Гора

Добрата вода е мало и мирно туристичко место. Само на неколку минути од местото се наоѓа плажата Голем песок а мештаните ја нарекуваат и вистинско богатство. Можеби затоа што е опкружена со маслинки и чиста вода.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини