20 Февруари, 2018
1.1398
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ГАСОТ СКАРА ТРИ ЗЕМЈИ: Кој на кого се закани?

Објавено во: Балкан 14 Февруари, 2018

Tурскиот претседател,  Реџеп Таип Ердоган ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните организации кои се во потрага по природен гас во Средоземното Море да не „ја преминат линијата“ и да не ги загрозат правата на Турција.

Неговото предупредување е во период кога турски воени бродови продолжуваат со блокирање на достава на опрема за дупчење на Кипар кое го изведува италијанска компанија.

Турција се противи на барањето на нафта и тврди дека таквите постапки ги кршат правата на Турците кои живеат на Кипар.

Ненаселените острови Имиа кои во Турција се позната под името Кардак, долго време претставуваат проблем во односите помеѓу Турција и Грција имајќи предвид дека и двете земји имаат право на нив.

Ердоган ја предупреди Никозија да не ја преминува границата. Дотука се стигна, отако Анкара спречи еден италијански брод да изврши сондажи за гас крај брегот на Кипар.

Во основата на спорот е тврдењето на Турција дека делови од територијалните води на поделениот остров Кипар се под јурисдикција на кипарските Турци. Во нив турската државна нафтена компанија, исто така, врши сондажи за гас.

Од Кипар пак тврдат дека имаат суверено право на сондажи и ако тие се успешни, приходите ќе бидат поделени праведно при евентуално обединување на Островот.

Европската комисија, исто така, интервенираше во спорот, и портпаролот ја советуваше Турција да ги задржи добрите односи со своите соседи.

„Негативните изјави кои ги прекршуваат добрососедските односи треба да се избегнуваат, особено во пресрет на средбата во Варна“- изјави Маргаритис Схинас, портпарол на Европската комисија.

Кипар е поделен уште од 1974 година, кога турските трупи извршија инвазија и го окупираа северниот дел на островот.

Можеби ќе ве интересира

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја