19 Јануари, 2018
0.5078
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Германската економија со изненадувачки резултат во третиот квартал

Објавено во: Економија 14 Ноември, 2017

Германската економија во третиот квартал има подобар резултат од очекуваниот поради извозот и инвестициите. 

Во вториот квартал најголемата европска економија се зголеми за 0,6%, а во првиот за 0,9%.

Бруто домашниот производ (БДП) на Германија со известување на сезонските фактори се зголеми за 0,8% во третиот квартал. Аналитичарите очекуваа раст од 0,6%.

Заводот за статистика вели дека растот главно му помогнал на извозот и инвестирањето во машини и опрема.

На годишна основа во третиот квартал економскиот раст бил 2,3%, какви што беа и предвидувањата, посочуваат агенциите.

Со пријавување на календарските фактори годишниот раст бил 2,8% во јули-септември во однос на 2,3% во претходниот квартал, прецизира статистичката служба. Ова е највисоката вредност на показателот од почетокот на 2014-та година.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија