24 Септември, 2017
0.3327
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Големиот косовски „херој“ Харадинај не може без српските гласови

Објавено во: Балкан 10 Септември, 2017

Новоизбраниот косовски премиер Рамуш Харадинај посочи дека земјата мора да разговора со Србија без оглед на нивната трагична историја бидејќи и од двете страни се бара решавање на односите.

Харадинај без оглед што беше главна причина за загриженост во Белград каде го оценуваат како воен злосторник, не можеше да формира влада без гласовите на десетте српски пратеници во косовскиот парламент. 

Токму оваа коалиција со тенко мнозинство доби жестоки критики од косовската опозиција сметајќи дека Харадинај како премиер ќе зависи од српските пратеници кои пак наводно ќе чекале прво команди од Белград со што ќе биде зависна самата земја. Српските партии на Косово ќе добијат 3 министри што е прифатливо и за Србија без оглед на антагонизмот кон Харадинај како политичар.

Можеби ќе ве интересира

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите