19 Ноември, 2017
0.3210
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Гугл се жали на рекордната казна од европските власти

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Американскиот интернет гигант Гугл се жали на рекордната казна од европските антимонополски власти од 2,4 милијарди евра, која на таа компанија и е изречена поради фаворизирање на сопствени услуги за онлајн купување, пренесуваат агенциите.

Жалбата е доставена до Европскиот суд за правда во Луксембург.

Со поднесувањето на жалбата, не се суспендира казната, што значи дека Гугл и понатаму има обврска да ја плати.

Официјален Брисел во јуни иму изрече рекордна казна на Гугл по основ на обвинение за давање предност на своите услуги во резултатите на пребарувањето, што ја загрозува конкуренцијата, како што се TripAdvisor и Expedia.

Гугл тогаш доби рок од 90 дена да ја испочитува одлуката или во спротивно ќе се соочи со нови казни.

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Официјално ова е најубавата жена на светот: Индијка ја однесе титулата Мис на светот за 2017

Официјално ова е најубавата жена на светот: Индијка ја однесе титулата Мис на светот за 2017

Почина модниот могул Азедин Алаја

Почина модниот могул Азедин Алаја

КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ОЗНАЧУВААТ ТУРИСТИТЕ: Ова се најпопуларни дестинации за зимава

КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ОЗНАЧУВААТ ТУРИСТИТЕ: Ова се најпопуларни дестинации за зимава