24 Септември, 2017
0.3526
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Гугл се жали на рекордната казна од европските власти

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Американскиот интернет гигант Гугл се жали на рекордната казна од европските антимонополски власти од 2,4 милијарди евра, која на таа компанија и е изречена поради фаворизирање на сопствени услуги за онлајн купување, пренесуваат агенциите.

Жалбата е доставена до Европскиот суд за правда во Луксембург.

Со поднесувањето на жалбата, не се суспендира казната, што значи дека Гугл и понатаму има обврска да ја плати.

Официјален Брисел во јуни иму изрече рекордна казна на Гугл по основ на обвинение за давање предност на своите услуги во резултатите на пребарувањето, што ја загрозува конкуренцијата, како што се TripAdvisor и Expedia.

Гугл тогаш доби рок од 90 дена да ја испочитува одлуката или во спротивно ќе се соочи со нови казни.

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА)ДАЛИ ГИ ПРЕПОЗНАВАТЕ: Кои „ФАЦИ“ беа на свадбата на поп-дивата?

(ГАЛЕРИЈА)ДАЛИ ГИ ПРЕПОЗНАВАТЕ: Кои „ФАЦИ“ беа на свадбата на поп-дивата?

Оваа европска земја е големо разочарување

Оваа европска земја е големо разочарување

Светски лидери, а сепак не знаат која држава каде се наоѓа

Светски лидери, а сепак не знаат која држава каде се наоѓа

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

За 78 дена со велосипед го обиколил светот

За 78 дена со велосипед го обиколил светот