24 Октомври, 2017
0.4338
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ХРВАТКА ВО ВИЕНА: Како се живее со 845 евра?

Објавено во: Финансии 10 Октомври, 2017

Миријам(59) од Хрватска како бегалец во 1992 година се преселила во Виена, по што брзо научила германски јазик. 

Долги години работела како медицинска сестра, но денес поради болеста мора да живее од социјална помош. 

Во 2011 година пропаднала фирмата каде работела, а потоа имала и многу здравствени проблеми. 

Иако во пензискиот фонд уплатувала пари 24 години, денес живее од 845 евра. 

Оваа социјална помош не е доволна во Австрија за основните трошоци. Кирија чини 527 евра, струја  48 евра, греење 86, осигурување 25, за мобилен 25, за интернет 31 евро. Од парите кои ги добива едвај остануваат 70 евра. 

„Го продавам она што што го стекнав изминативе години, дури и накит. Не можам веќе да си дозволам ниту квалитетна храна“ - вели таа. 

За година дена треба да добие пензија, а дотогаш може да прима и помалку пари од она што сега го добива.  

Можеби ќе ве интересира

Избегнувајте ги овие грешки кога трошите пари

Избегнувајте ги овие грешки кога трошите пари

ТИЕ ЖИВЕАТ ОД ИНСТАГРАМ: Советуваат како и вие да успеете

ТИЕ ЖИВЕАТ ОД ИНСТАГРАМ: Советуваат како и вие да успеете

КАТАР ГИ ТРОШИ ДРЖАВНИТЕ РЕЗЕРВИ: Каков притисок ги чека?

КАТАР ГИ ТРОШИ ДРЖАВНИТЕ РЕЗЕРВИ: Каков притисок ги чека?

БАЛКАНСКА ЗЕМЈА РАЈ ЗА ГЕРМАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ: Живеат комотно со 958 евра

БАЛКАНСКА ЗЕМЈА РАЈ ЗА ГЕРМАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ: Живеат комотно со 958 евра

Земја каде само 3.9% од граѓаните се без работа

Земја каде само 3.9% од граѓаните се без работа

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот