22 Ноември, 2017
0.4400
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

ИМААТ 1000 ЕВРА ПЛАТА: Eвe какви професионалци бараат

Објавено во: Финансии 11 Ноември, 2017

Словенија има просечна плата од над 1000 евра, а работници бараат постојано. 

Економската развиеност, близината ја прави оваа земја атрактивна за работа. 

Се бараат возачи, камионџии, паркетари, електричари, келнери, чистачи, столари, обезбедување. 

Но, на прво место се лекари, а на второ се инженери. 

Освен лекари, се бараат и медицински сестри, лаборанти, болничари. 

Барани се и програмерите, фризерите, готвачи, мајстори за бурек и други профили. 

Најлесно може да се најде работа преку европскиот портал Европска унија за мобилност ЕУРЕС, или на веб сајтот на Заводот за вработување во Словенија. 

Можеби ќе ве интересира

Овој човек е побогат од Марк Зукерберг

Овој човек е побогат од Марк Зукерберг

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони