21 Февруари, 2018
1.1019
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ИНТЕРВЈУ-ЏИЈАН ЕМИН: „Убиствените балади“ се омилени на мојата плеј-листа

Објавено во: Стил 13 Февруари, 2018

За концертот Murder Ballads, кој наслов е позајмен од истоимениот албум на Ник Кејв, не беше едноставен процесот на избор на композиции. Сакавме да направиме концерт кој ќе ја ни ја доближи универзалната сила на лубовта но во исто време тоа претставување да не биде патетично, туку пореално и можеби побрутално како што е тоа случај во вистинскиот живот

Несекојдневна музичка програма подготви за утревечер Македонската Филхармонија, на концертот наречен „Murder Ballads“ (Убиствени балади) што ќе се одри во Филхармонија по повод Денот на вљубените. Нови, оркестарски аранжмани на безвременските теми на Леонард Коен, Ник Кејв, Том Јорк, Бјорк, Ненси Синатра, Џони Кеш направи композиторот, диригент и мултиинструменталист Џијан Емин. Џијан ќе диригира со оркестарот, а како вокалисти ќе настапат Тања Царовска и Бранислав Николов, фронтменот на „Фолтин“. Овој концерт е само дел од иновативните успеси на Џијан. На Илинден во 2014 година, на Охридско лето, Емин настапи со прочуениот продуцент и композитор на електронска музика Дерик Меј, како автор на новите аранжмани на неговата музика и како диригент, придружувани од Македонската филхармонија. Соработката на Џијан и на Дерик продолжи понатаму и на светско ниво, со настапи во градот на Меј, Детроит во САД, во Ница, Франција, и во Мелбурн, Австралија. Во интервјуто за Женски магазин успеавме да споменеме дел од многуте проекти на кои работи овој наш талентиран музичар, а тој ни откри и дел од неговата семејна приказна.

Целиот текст прочитајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место