19 Ноември, 2017
0.3284
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Излегоа првите анкети, СДСМ води според МЦМС

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Политичките партии ги добија првите анкети во пресрет на локалните избори од кои можат да добијат увид за расположението на гласачкото тело. Во обемната анкета на МЦМС која е нарачана и објавена од Телма за прв пат по долги години СДСМ покажува предност од 3% во однос на ВМРО-ДПМНЕ. 

Во оваа анкета во речиси сите елементи СДСМ има подобри резултати, особено во задоволството на граѓаните од новата влада кое изнесува речиси 60%. Исто така за прв пат Никола Груевски има пад на рејтингот кој е помал од партијата која ја предводи, за разлика пак од него премиерот Зоран Заев има раст на рејтингот. 

Од друга страна пак, анкетите кои ги објави „Павел Шатев“ се прикажува водство на ВМРО-ДПМНЕ, но истите ретко се земаат во предвид бидејќи често се фаворизира оваа партија. 

Можеби ќе ве интересира

Србинки и Црногорка приведени по контролите на МВР

Србинки и Црногорка приведени по контролите на МВР

Иванов утре и задутре ќе го угостува албанскиот колега Илир Мета

Иванов утре и задутре ќе го угостува албанскиот колега Илир Мета

СРАМОТНИ ПОДАТОЦИ: Само 18 отсто од Македонија има мрежна канализација

СРАМОТНИ ПОДАТОЦИ: Само 18 отсто од Македонија има мрежна канализација

Нафта од потонат брод го загади Охридското езеро

Нафта од потонат брод го загади Охридското езеро

(ВИДЕО) Какви планови „крчка“ ЕУ за Балканот?

(ВИДЕО) Какви планови „крчка“ ЕУ за Балканот?

Бошковски се враќа на политичката сцена, ја крева партијата од пепелта

Бошковски се враќа на политичката сцена, ја крева партијата од пепелта

ЕПИЛОГ ОД АКЦИИТЕ НА МВР: Колкумина се приведени и кои објекти се затворени?

ЕПИЛОГ ОД АКЦИИТЕ НА МВР: Колкумина се приведени и кои објекти се затворени?

(ВИДЕО) МВР со „упад“ во казино во Тетово-што затекна полицијата таму?

(ВИДЕО) МВР со „упад“ во казино во Тетово-што затекна полицијата таму?

Хан едвај чека утре да дојде во Скопје

Хан едвај чека утре да дојде во Скопје