23 Септември, 2017
0.6882
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Јованов: Производителите на ориз се доведени до питачки стап

Објавено во: Агробизнис 16 Мај, 2017

Производителот на ориз,  Сане Јованов од селото Чешиново вели дека белото злато го снемува од полињата.

Само во општината каде тој живее, површините засеани со ориз објаснува дека се намалени за 1000 декари, а проценките за општина Кочани се дека намалувањето е уште поголемо. Јованов има 59 години и од дете се занимава со производство на ориз. Објаснува дека земјоделците од неговиот регион се во многу лоша состојба и се доведени буквално на питачки стап.

„Цената нè уништи, времето исто нè уништи, нема доволно вода, нема дождови, а има се поголеми суши. Целото население во Чешиново – Облешево се занимава со ориз,  евентуално двајца- тројца  ако работат, но со плата од 200 евра не може да гради куќа, да школува деца, тоа е малку. Порано времињата беа подобри, имаше оризот цена. Јас со 3 хектари  порано направив куќа, а сега со 10 хектари само трошоците си ги покривам и од сите страни имам извршители. Цената е 30 денари за килограм бел ориз, а  за арпа од 13 до 15 денари и тоа е многу малку. По пазарите во сите градови, Битола, Скопје, секаде оризот држи цена“ – вели Јованов.

Тој бара надлежните да преземат мерки за да им помогнат, затоа што од оризот зависи нивната егзистенција.

Според  Јованов, субвенциите треба да бидат поголеми и да се исплаќаат редовно.

„Исто и препаратите се многу скапи. Ние одиме во Грција, Италија, Турција, но таму препаратите за прскање се квалитетни“ – додава Јованов.

Површините со ориз се видно намалени и во околината на Виница. Од планираните 180 хектари под ориз во виничко, површините ке бидат намалени за 100 хектари на сметка на оризот, додека  пченката се очекува пролетва да биде насеана на површина од 370 хектари.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?