21 Јануари, 2018
0.9578
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Како да се ослободите од семејните спорови во врска со трошењето

Објавено во: Финансии 12 Септември, 2017

Вредни мислења и совети за една од особено исцрпувачките теми за семејните приходи, трошењето и заштедите што може да ни спаси многу - и пари и нерви.

Модерните двојки често се расправаат, но постои една тема која е главната причина за повеќето проблеми во односите: пари. Според истражувањето во 2015 година, финансирањето е главната причина за спорови во скоро половина од семејните двојки во регионот. Тие исто така се главен мотив за развод, без оглед на приходот и материјалниот статус.

Кога постојано зборуваме на висок тон за пари со нашата половина, дури да не се дојде до разделба, тоа води до високи нивоа на стрес и незадоволство и влијае и на луѓето околу нас, особено на децата.

Разбирањето на другата страна е клучот за надминување на овие конфликти и среќен живот. Еве ги главните теми поврзани со парите што најчесто ги спори речиси секој  вторпартнер:

1. Навика на трошење

Ако еден од двајцата партнери е навикнат да троши пари за импулсивни купувања, а другиот сака да штеди и да инвестира, односите во оваа двојка нема да се на добро ниво. Ќе има фрустрации и чувство на беспомошност.

Успешните семејства имаат еднаков поглед на работите што треба да ги купат. Ние не зборуваме за 100% натпревар во мислења (ова е невозможно), туку за заеднички вредности кои ги движат напред.

Ако имаме чести спорови за купувања, постојат неколку начини кои ќе ни помогнат да ги надминеме разликите (или барем да ги сфатиме).

Од каде доаѓа другиот

Нашите навики се формираат во детството и се многу моќни мотори на нашето однесување. Ако сакаме да ги надминеме трошоците, тоа е добра идеја да се врати нашиот партнер на вистинскиот пат. Еден мирен разговор за семејната средина во која израснал и за однесувањето на неговите родители ќе ни покаже какви навики за трошење, за печалење пари и за заштеда стекнал.

Тогаш можеме да разбереме што нè тера да купуваме. Тоа може да биде лош ден во канцеларијата, промоција во блиската продавница, или само затоа што е досадно. Кога ќе разбереме повеќе за нашиот партнер (и самите нас), можеме да разгледаме различни опции за надминување на овој импулсивен шопинг.

Ајде да бидеме трпеливи

Знаеме дека е полесно да се каже отколку да се направи. Навиките се формирани многу години и не можат да се искоренат за кратко време.

Да почнеме со првиот мал чекор - заеднички семеен буџет за да се подготвиме двајцата од нас.Запишајте ги сумите што планирате да ги трошите за одделни категории и ги следете. Ако ги надминете, разговарате зошто се случи ова и како да ја подобрите ситуацијата следниот месец.

Ајде да бидеме искрени еден со друг

Искреноста и отвореноста се најдоброто оружје во секоја ситуација, особено кога станува збор за нашите семејни финансии. Кога за прв пат создадеме заеднички семеен буџет и ги обединиме нашите приходи, не треба да му судиме партнерот за претходното однесување и непотребните набавки (според вас). Ова ќе создаде односи врз основа на доверба и взаемно разбирање.

2. Заштеда на навики

Партнери во врска често не само што не се согласуваат со тоа како да ги трошат вкупните пари, туку колку и како да заштедат. Постојат луѓе кои се толку фокусирани на штедењето што тоа се претворило во нивна цел, а не работите кои можат да се купат со издвоени пари. Другите се нивниот вечен ривал - тие живеат за момент без да размислуваат за утре. Разликите се опасни, а вистината е во рамнотежа.

Не се ретки споровите во што точно да се инвестираат заштедените пари - дали да се избере поризична инвестиција со висок принос, или да се обложуваат на најсигурното - депозит во банка. Овие разлики можеме да ги надминеме на неколку начини:

Направете листа на заеднички цели

"Ништо не го спојува семејството заедно како 30-годишен хипотекарен заем" - има многу вистина во оваа шега. Заедничките семејни цели се нешто што нè држи заедно и нè тера да работиме во тим. Ајде да поминете неколку часа за да размислите со вашиот партнер, што сакате да постигнете за 5, 10 или 15 години. Без разлика дали ќе одите на патувања или ќе заштедите на образование за вашите деца, зависи од вас.

За да се постигнат овие цели, ви требаат пари, треба да заштедите на вашиот сегашен приход. Повеќето луѓе, кога земаат плата, почнуваат да плаќаат сметки, да даваат кредити и да трошат, а ако (случајно) нешто остане кон крајот на месецот, тие го заштедуваат. Нормално ништо не останува, вие дури и треба да земете кредит до следната плата.

Луѓето со висока финансиска писменост прво плаќаат за себе. Во пракса, ова значи распределување на најмалку 10% од нашиот приход штом ќе го добиеме, а остатокот да го распределиме. Така ќе бидеме сигурни дека ќе има пари за да инвестираме и да ги постигнеме нашите цели.

Каде да се инвестира

Некои луѓе се авантуристички, додека други се секогаш на безбедна страна. Ова, исто така, влијае на тоа како тие инвестираат. 

Секоја инвестиција е поврзана со доза на ризик. Нема 100% сигурна инвестиција. Колку повеќе знаеме за предност, толку е помал ризикот за нас.

Ако имаме разлики во ризик, подобро е да направиме посебни портфолија за инвестиции или заеднички избалансиран фонд со среден ризик (и принос). И двајцата ќе бидеме задоволни.

3. Кој заработува повеќе?

Типично, еден партнер заработува повеќе пари од другиот. И ова е сосема нормално, бидејќи секој има различно образование, искуство и аспирации за развој. Во некои случаи, оваа нееднаквост предизвикува несогласувања и тензии. Како можеме да го надминеме без да ги повредиме чувствата на другиот:

Бидете еднакви

Вкупниот семеен буџет го прави токму тоа - го комбинира приходот и за заедничките цели (и за трошоците). Не е важно кој троши додека се трошат парите, и секој има еднаков глас во управувањето. Ова е како да се надминат "непријатните" теми како што е домашната работа, кој ги гледа децата, кој е задолжен за пазарување и така натаму. Тие можат да бидат решени одделно без да се мешаат парите.

Варијација на овој пристап е дека секој партнер задржува "процент од својот приход" (на пример 10% или 15%) за "лични трошоци", а остатокот оди во вкупниот семеен буџет.

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle