22 Ноември, 2017
1.8049
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Како Груевски бара ново СЈО кога тоа на Јанева е неуставно?

Објавено во: Анализа 30 Октомври, 2017

Вчерашниот постизборен говор на Никола Груевски навистина звучеше како на политичар кој нема никаква допирна точка со реалноста и тоа што навистина му се случува него на терен и на самата ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што вчера Груевски побара да се формирало ново Специјално јавно обвинителство кое ќе работело исклучиво на изборните нерегуларности нема никаква политичка логика, па дури е и смешно поразително да се слушне од устата на екс премиерот.

Како Груевски има лице да бара ново СЈО кога тој и неговата партија упорно тврдеа дека Специјалното јавно обвинителство кое го води Катица Јанева дека е неуставно. Секако, самата партија најпрво гласаше за формирањето на СЈО во Собрание како дел од Пржинскиот договор за надминување на политичката криза, но потоа преку своите бројни сурогати низ медиумите тврдеше дека истото е неуставно. Затоа беше поведена и иницијатива за оценување на уставноста на СЈО која Уставниот суд никогаш и не ја доврши. Да потсетиме и дека аболицијата на претседателот Иванов за политичари, нивни соработници и сведоци кои беа предмет токму на СЈО предизвика масовни протести бидејќи беше доживеана како голема неправда додека пак апологетите на ВМРО-ДПМНЕ од петни жили се обидуваа да го одбранат „Хорхе“.

Груевски побара да се формира специјално јавно обвинителство кое ќе има ингеренции за расчистување на изборните нерегуларности од изборите во 2016 и изборите во 2017 година, како и на наводната злоупотреба на целокупниот државен апарат во изборни цели за овие избори. Ваквите барања на Груевски тешко дека ќе добијат поширока поддршка од ВМРО-ДПМНЕ бидејќи се погазување на се што партијата се трудеше да го прикаже како процес на странско влијание преку дипломатите со постигнатите пржински договори кои го принудија да „абдицира“ како премиер, да прифати формирање на СЈО, техничка влада, смена на директори на јавни институции и одење на избори во декември лани по однапред утврдени услови. 

Сега Груевски сака да ја сврти топката со искористување на истиот модел, но тоа не соодвествува на реалноста бидејќи наведените институции се променети и изборите се одржаа според истите правила. Овој негов потег повеќе наликува на одолговлекување од предвидената разрешница на состојбата во ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е негова оставка и сериозни реформи кои ќе доведат до промена на перцепцијата кај народот за партијата која никако да стане скромна и да прифати пораз.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?