28 Јуни, 2017
0.2914

Како патникот да стане турист?

Објавено во: Стил 18 Март, 2017

Над 25 милиони странци годишно влегуваат во Србија, а како туристи се задржуваат само 1.6 милиони. 

Точно 25.049.567 странци лани поминале низ земјата, а 15 милиони возила застанале да полнат гориво или да пијат кафе долж автопатот. 

Сепак, мал број од нив се задржале како туристи или само 6.6% од вкупниот број странски посетители. 

Александар Денда од Министерството за туризам, вели дека не треба да им се покаже каде е патот на туристите, туку да им се даде информација што можат да видат. 

Направена е апликација на англиски јазик, но ќе мора истата да се направи и на турски, романски, германски јазик за туристите. 

Денда вели дека барем пет милиони туристи Турци застануваат со автомобилите за да „дремнат“, а во Европа полицијата таквите туристи ги праќа во мотел. 

Додава дека кога ќе осмислат туристички производ, истото ќе го прават и во Србија. 

Туризмот во последните години доживува процут, а раст има во сите сектори. Сепак, се наведува дека треба да се вложат пари во хотели, мотели, планинарски домови и слично. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) НУДАТ ЗАШЕМЕТУВАЧКИ ПОГЛЕДИ: 10 скај барови кои треба да ги посетите во Грција

(ФОТО) НУДАТ ЗАШЕМЕТУВАЧКИ ПОГЛЕДИ: 10 скај барови кои треба да ги посетите во Грција

ИМА МИЛИЈАРДИ А ЖИВЕЕ НОРМАЛЕН ЖИВОТ: Вака изгледа еден обичен ден на основачот на Фејсбук

ИМА МИЛИЈАРДИ А ЖИВЕЕ НОРМАЛЕН ЖИВОТ: Вака изгледа еден обичен ден на основачот на Фејсбук

КАЗНА НА ВЕКОТ: Гигантот „Гугл“ доби солена казна од Европската унија

КАЗНА НА ВЕКОТ: Гигантот „Гугл“ доби солена казна од Европската унија

(ВИДЕО) НОВО КИНЕСКО ЧУДО: Возот вози или лета?

(ВИДЕО) НОВО КИНЕСКО ЧУДО: Возот вози или лета?

За предмети на гангстерот Ал Капоне платени 100 илјади долари

За предмети на гангстерот Ал Капоне платени 100 илјади долари

НЕОБИЧНО: За 24 евра по ден изнајмува шатор на балкон за туристи

НЕОБИЧНО: За 24 евра по ден изнајмува шатор на балкон за туристи

Како да не се откажувате кога станува сѐ потешко...

Како да не се откажувате кога станува сѐ потешко...

(ФОТО) ИНСТАГРАМ ЕКСПЛОДИРАШЕ ПОРАДИ ОВА СЕЛО: Секој детал е обоен

(ФОТО) ИНСТАГРАМ ЕКСПЛОДИРАШЕ ПОРАДИ ОВА СЕЛО: Секој детал е обоен

Како да не се заморите на одмор?

Како да не се заморите на одмор?