22 Јануари, 2018
0.8760
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Каменос потсети дека нема решавање на името без референдум

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2018

Контроверзниот грчки политичар Панос Каменос ја потсети грчката политичка елита дека спорот за името нема да се реши без да се одржи референдум на кој ќе се изјаснат граѓаните на Грција, што е уште еден негов обид за добивање на политички поени на сметка за односите со Македонија.

Каменос лидерот на десничарската партија Независни Грци е актуелен министер за одбрана во коалициската влада со социјалистот Алексис Ципрас и често упатува жестоки пораки против Македонија за да ја билда својата популарност. 

Токму Каменос е едно камче на сопнување за кое е свесна и грчката влада кога се одвиваа преговорите, но неговото барање за одржување на референдум и не е така далеку од прифатливи бидејќи ова прашање во грчката јавност се пумпаше со децении.

Според Каменос доколку во решението меѓу Атина и Скопје биде прифатен терминот Македонија како дел од името тоа ќе значи дека Грција се откажува од својата историја и му ја подарува на својот сосед. 

За него Македонија е грчка и тоа мора така да остане што влева загриженост дека на картата на национализам и екстремен политички популизам ова прашање нема да биде затворено можеби никогаш.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи