21 Ноември, 2017
0.3959
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Објавено во: Свет 23 Октомври, 2017

Украина е подготвена да ја разгледа можноста да го обнови купувањето на гас директно од Русија, но со услов дека се премести точката за пренос на обемот на гас за европските потрошувачи од западната на источната граница на земјата. 

Ова го изјавил во понеделникот заменик-премиерот на Украина Владимир Китион. 

„Ако ние ја преместиме точката за известување на транзитот на источната граница, оваа опција може да биде разгледана. Во сегашниот формат - тоа е многу ризично и неодговорно“, рече Кистион, одговарајќи на прашање за можноста за купување на гас од Русија, пишува украинското издание „Икономическая правда“. 

Претходно претседателот на Украина Петро Поропенко во годишна порака пред Врховната Рада изјави дека земјите на ЕУ од 2020 година треба да купуваат руски гас „не на западната, на источната граница на Украина, а Украина ќе обезбедува квалитетни транзитни услуги не на Русија туку на ЕУ“.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори