23 Октомври, 2017
0.7414
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Ќе ја превземат ли „Топлификација“ за да спасат 20 милиони евра долг?

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Логично и реално ли е да се очекува дека група сака да го води главниот збор во „Топлификација“ за да спречи наплата на нејзини 20 милиони евра од ТЕ-ТО? Логично е ако мнозинство на акционерско собрание на „Топлификација“ одлучи да отпише такви побарувања од БХЛ и ТЕ-ТО

Клучен ли е долгот на БХЛ и на ТЕ-ТО кон „Топлификација“ за настаните што се случуваат во акционерската структура на оваа компанија? Ова прашање се наметнува како клучна тема во инвеститорската јавност особено последниве денови во кои актуелни се судските акти кои се однесуваат на претстојното акционерско собрание во „Топлификација“.

Факт е дека БХЛ и ТЕ-ТО должат над 20 милиони евра на скопска „Топлификација“, а за 6,2 милиони евра компанијата има судска пресуда. На „Топлификација“ и пропадна обидот за присилна наплата на побарувањата, но Апелацискиот суд пресуди и со правосилна и извршна пресуда одлучи дека „Топлификација “ не може присилно да ги наплати своите побарувања. 
Деновиве сме сведоци на високофреквентна активност за објавување на информации во врска со „Топлификација“ и сите се однесуваат на претстојно акционерско собрание во таа компанија кое е поништувано, обжалувано, а судовите во паралелна работа носат акти кои се однесуваат на претстојните активности за закажано акционерско собрание кое се одлага неколку пати. Всушност реалноста е дека сега има две закажани акционерски собранија во компанијата. Првото е од страна на здружението на акционери за заштита на правата во „Топлификација“, а другото е закажано од страна на физичко лице кое со судски акти е овластено за таква активност. Но првата страна за последно објави дека на суд го обжалила легитимитетот на правото на лицето да закажува собрание, а воедно соопштија и дека поднеле кривични пријави за судии кои се членови за судскиот совет што одлучувал. Како и да е „Топлификација“ стана судски случај, а читањето на информациите остава впечаток дека станива збор за судски лавиринт во кој не се знае дали има излез.

Во инвеститорската јавност се шпекулира дека станува збор за борба меѓу две акционерски групи од кои едната се бори за наплата на побарувањето на „Топлификација“ од ТЕ-ТО и од БХЛ, а другата се бори за да се спротивстави на таквата активност на првата група. Имено, втората група акционери во „Топлификација“ ја предводи кипарската компанија „Битар Холдинг Лимитед“ (БХЛ) која поседува 16 отсто во „Топлификација“ и е најголем поединечен акционер, а од друга страна поседува 29 отсто во структурата на ТЕ-ТО. И најзначајно е тоа што БХЛ во целост го поседува БЕГ – компанијата што го снабдува со топлинска енергија Скопје.

Поевтино е да ја контролираш „Топлификација“ отколку да и платиш 20 милиони евра?!!!

Ова е главната теза, која ја шпекулирааат во инвеститорските кругови. Основата на тезата е тоа што се предвидува дека ако БХЛ со својата група акцинери се обидува да добие превласт над здружението за заштита на акционерски права во „Топлификација“ и да го отпише долгот. Имено шпекулацијата е дека е многу полесно да се вложат четири до пет милиони евра и да се обезбеди управувачки пакет за да се контролира компанија која побарува 20 милиони евра и за дел од тоа веќе има судска пресуда. Дали БХЛ има мотив за тоа? Мотивот може да се бара во непрекинато работење на БЕГ, снабдувачот со топлинска енергија на Скопје, кој пак во голем дел топлинската енергија ја купува од ТЕ-ТО, најнова и најголема централа која произведува топлинска енергија, а истовремено произведува и електрична енергија. А за да снабдува ТЕ-ТО треба да работи. А ќе работи само ако го затвори прашањето со долгот кон „Топлификација“.

Кој со кого управува и поседува?

БХЛе компанија со седиште на Кипар од јуни 2014 година, а претходно седиштето и било во оф-шор зоната Џерси Ајландс. Оваа компанија поседува 29,2 отсто од акциите во ТЕ-ТО, а истовремено е и најголем поединечен акционер во „Топлификација“ каде поседува 16отсто од управувачките гласови. Истовремено БХЛ го поседува во целост БЕГ снабдувачот со топлина на Скопје, кој пак за милион евра годишно ги закупува постројките на „Топлификација“ со цел снабдување на Скопје со топлинска енергија. Доминантен сопственик на ТЕ-ТО е странска компанија „Проџект менаџмент консалтинг“ и таа контролира 60 отсто од акциите (според официјален извештај на независни ревизори за 2015 година). „Топлификација“ е најмал акционер во ТЕ-ТО и поседува 10,8 отсто од акциите. БХЛ во ТЕТО поседува 29 отсто од управувачките права. БХЛ е со седиште во Кипар, во базата на Bloomberg нема податоци за лица од управувачката структура.

Повеќе на темата можете да прочитате на следниве линкови: 

http://faktor.mk/akcioneri-tvrdat-bhl-na-toplifikacija-i-dolzi-22-milioni-evrahttp://faktor.mk/te-to-ad-go-dobi-sporot-so-toplifikacija-adhttp://faktor.mk/zoshto-vo-toplifikacija-smrdi-na-skapano-jajce

Независниот ревизор: Иднината на ТЕ-ТО е неизвесна!!!

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?