17 Декември, 2017
0.4579
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Објавено во: Анализа 20 Ноември, 2017

Речиси две недели поминаа откако Владата и официјално потврди дека Љубомир Јовевски е нивниот кандидат за главен јавен обвинител, но неговиот избор се уште не е конечен бидејќи поддршка треба да добие и во Собранието на Република Македонија со мнозинство од 61 пратеник. За изборот на Јовевски секако има политичка волја и парламентарното мнозинство составено од СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците најверојатно ќе му ја даде довербата но, најпрво треба да се доутврдат неколку измени во владиниот состав.

Се очекува изборот на Јовевски да коинцидира и со изборот на новите министри во владата кои треба да ги пополнат испразнетите места на кандидатите кои станаа градоначалници или советници во општините. 

Засега најголем предизвик е да се пополни местото на Таравари во министерството за здравство, но и воопшто да се гарантира досегашната коалиција меѓу СДСМ, ДУИ и Алијансата по спротиставувањето на локалните избори со две „екипи“. 

Доколку Села повеќе не е прифатлив за Заев и Ахмети, тогаш потребно е да се најде замена во нов партнер со најмалку двајца пратеници за комплетирање на основното мнозинство од 61 пратеник и продолжување на активностите во Собранието со гласање. 

Затоа засега нема најавено конкретни временски рокови за изгласување на Јовевски кој притоа би дал и излагање во Собранието за тоа што ќе лланира да работи. Секако, изборот мора што побрзо да се реализира бидејќи новиот главен јавен обвинител го очекува огромна работа пред себе како непристрасно и професионално водење на многу случаи кои се од клучен интерес за јавноста, враќање на довербата во правосудниот систем и реформи во ЈОРМ. 

Јовевски по добиеното позитивно мислење од Советот на јавни обвинители беше опишуван како правник што ги поминал сите скалила во системот, а Владата го избра бидејќи имал беспрекорна биографија, без ниту една дамка. Дел од експертите сметаат дека е направен добар избор, бидејќи Јовески е човек што има искуство, знаење и висок интегритет. Други правници и луѓе од фелата го прифатија изборот но, жестоко го критикуваа бидејќи станува збор за заменик републички јавен обвинител кој со години работел заедно со Зврлевски и практично бил дел од еден систем на кривичен прогон кој довчерашната опизиција тврдеше дека е крајно неправеден, корумпиран и под директно парттиско влијание на ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, ЈОРМ ќе го води човек од внатре кој добро ги познава сите услови и меѓусебни односи, па така може и да ја унапреди институцијата.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?