24 Јануари, 2018
0.5625
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TKVS 3100    -0.19%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

КОИ СЕ РИЗИЦИТЕ: Уште една земја ќе го воведе еврото

Објавено во: Балкан 09 Октомври, 2017

Уште една земја се подготвува за воведување на еврото. 

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, изјави дека се залага за воведување на еврото по што би можело да следува официјално барање за влез на Хрватска во Европскиот механизам на девизниот курс (ERM II).

Хрватската народна банка подготви стратегија за воведување на еврото, која содржи анализа на придобивките и можните ризици од пристапувањето во еврозоната.

Стратегијата ќе биде објавена на крајот на месец октомври, пишува „Вечерни лист“.

Последен пат одлука за влез на некоја земја во Европскиот механизам на девизниот курс е донесена во 2005 година, и тоа за Словачка. Овој механизам е предворје низ кое кандидатот мора да помине пред да добие зелено светло за влез во еврозоната.

Секоја земја што ќе стане членка на Европската Унија законски мора да го воведе еврото како официјална валута, но не постои рок во кој мора да го направи тоа. Исто така, преземањето на заедничката европска валута не е еднострана одлука.

Доколку Хрватска побара влез во Европскиот механизам на девизниот курс, односно ја убеди Европската комисија дека го контролира јавниот долг и дека ќе го спушти кон границата од 60% во разумен рок, се смета дека еврото би можело да стане официјална валута во оваа земја најрано во 2022 или 2023 година.

За соседна Бугарија иако имаше предвидувања дека до 2013 година ќе го воведе еврото, сепак тоа досега не се случи. 

Можеби ќе ве интересира

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

На лидерска средба ќе се дискутира за името

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја